Vergi hukukunda ispat ve delil
Proof and evidence in tax law
  1. Tez No: 806123
  2. Yazar: MERVE BEŞELMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT TAVŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Vergi hukuku, kamu hukuku içerisinde bulunan ve devletin mali olaylarını hukuki boyutuyla çözümleyen; vergi hukuku, harcama hukuku ve bütçe hukuku olmak üzere üç sınıflandırmaya ayrılan mali hukukun bir alt dalı içerisinde yer almaktadır. Türk vergi sistemi vergi mükelleflerinin beyan esasına dayanan bir vergileme sistemidir. Bu yüzden bu beyanların doğruluğunun ve eksikliğinin incelenmesi zorunludur. Bu inceleme neticesinde olayın gerçek mahiyeti ortaya konulacak ve ödenmesi gereken vergi tespit edilecek, bu kapsamda vergi ziyaının ortaya çıkmasına engel olunacaktır. Mükelleflerce beyan edilen vergilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde beyan edilip edilmediğinin araştırılması vergi idaresince yapılmakta olup yapılan bu işlemlerin tümü vergi incelemesi olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde vergi incelemesi Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Vergi Denetim Kurulunun inceleme elemanlarınca ( vergi müfettiş ve müfettiş yardımcılarınca) yapılmaktadır. Yapılan vergi incelemesi neticesinde mükelleflerin beyanlarının eksik veya hatalı olması durumunda mükellefler bir takım cezai işlemlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu cezai işlemlerin de hatalı olduğunu düşünen mükellefler konuyu yargıya taşıyabilir. Yargıya taşınan durumun ortaya konulması ispatlama faaliyeti ile gerçekleşmektedir. İspatlama vesikası olarak kullanılacak delil araçları bu yönden önemli değerlere sahiptir. Bu çalışmamızın temel amacı, yargılama sürecinde ve vergi incelemesi esnasında mükelleflerin ve idarenin iddia ettikleri beyanlarının doğruluğunun ortaya konulması amacıyla kullandıkları ispatlama faaliyetleridir. Hukukta ispat ve delil araçlarının neler olduğunun bilinmesinin yanında bunların ayrıca doğru, eksiksiz, yerinde kullanılmasının önemli olduğunu açıkça söylememiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
Tax law, which is within the public law and analyzes the financial events of the state with its legal dimension; It is a sub-branch of financial law, which is divided into three classifications: tax law, expenditure law and budget law. The Turkish tax system is a taxation system based on the declaration of taxpayers. Therefore, it is imperative to examine the accuracy and incompleteness of these statements. As a result of this examination, the true nature of the event will be revealed and the tax to be paid will be determined, and in this context, tax loss will be prevented. The tax administration investigates whether the taxes declared by the taxpayers are fully and accurately declared, and all of these transactions are considered as tax inspection. In our country, tax inspection is carried out by the tax inspectors (tax inspectors and assistant inspectors) of the Tax Inspection Board affiliated to the Ministry of Treasury and Finance. As a result of the tax inspection, if the declarations of the taxpayers are incomplete or incorrect, the taxpayers may face a number of penal actions. Taxpayers who think that these penal actions are also wrong can bring the matter to the court. The demonstration of the situation brought to the court is realized by the act of proving. Evidence tools to be used as proof documents have important values in this respect. The main purpose of this study is the proving activities used by the taxpayers and the administration to reveal the accuracy of the statements they claim during the trial process and tax examination. It is possible to clearly say that in addition to knowing what the means of proof and evidence are in law, it is also important to use them correctly, completely and appropriately.