Alternatif finansman aracı olarak kredi garanti fonu ve ekonomik etkileri
Credit guarantee fund as alternative financing instrument and economic impacts
  1. Tez No: 806122
  2. Yazar: ALPEREN ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ERDİNÇ DİNÇSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada günümüz ekonomik sitemlerinde hayati önemde olan banka kredilerine ulaşım üzerinde durulmuş, KOBİ'lerin kredi temininde karşılaştığı temel problem olan teminat unsuru eksikliğini gidermek ve KOBİ'lerin banka kredisine ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla kurulmuş olan Kredi Garanti Fonu kısaca tanıtılmıştır. Çalışmada başlıklar altında olabilecek ama çalışma kapsamı ile doğrudan ilgili olmayan kavramlar üzerinde durulmamıştır. Pasif hesaplar içerisinde konuyu ilgilendiren mali borçlar ve banka kredileri ile Kredi Garanti Fonu kefaletine konu olabilen teminat mektupları yüzeysel olarak açıklanmıştır. Çalışmanın sonunda KGF kredileri ile seçilmiş değişkenler Ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Teorik olarak kabul gören ekonomik ve finansal göstergeler de karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son olarak kredilerin amacına uygun kullanılması ve böylelikle etkilerinin daha ölçülebilir hale gelmesi amacıyla KOBİ'lerin ve kullandırıcı kurumların yapması gerekenlerle hakkında düşünceler dile getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on access to bank loans, which is vital in today's economic systems, and briefly introduces the Credit Guarantee Fund, which was established to eliminate the lack of collateral, which is the main problem faced by SMEs in obtaining loans, and to facilitate SMEs' access to bank loans. In the study, concepts that may be under the headings but are not directly related to the scope of the study are not emphasized. Financial liabilities and bank loans, which are related to the subject matter within the liability accounts, and letters of guarantee that can be subject to the Credit Guarantee Fund guarantee are explained superficially. At the end of the study, KGF loans and selected variables were compared with the econometric study and some practically known issues have been revealed through the comparison method. Finally, thoughts are expressed on what SMEs and lending institutions should do in order to ensure that the loans are used for their intended purpose and thus their effects become more measurable.