Vergi Hukukunda ispat ve delil
Proof and evidence in Tax Law
- Tez No: 277337
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ RİFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Maliye, Law, Public Administration, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Hukuka bağlılık, çağdaş ve demokratik toplum düzeninin vazgeçilmez niteliklerinden birisidir. Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmış olması ve idarenin yargısal denetimi, hukuk devletinin gerçekleşmesinin asgari unsurları arasında bulunmaktadır.Vergi yargılama hukuku, vergi ilişkisi nedeniyle yükümlü ile devlet arasında kurulmuş olan alacak borç ilişkisinin her iki tarafının da menfaatini koruyarak gerekli dengeyi sağlar. Vergi yargılama hukuku bir nevi denetim aracı olarak bu ilişkinin yasalara uygun olarak kurulup kurulmadığını denetler ve subjektif vergi işlemlerinin hukuka uygunluğu sağlanmış olur. Yükümlü devlet karşısında, hukuk ile korunur. İspat ve delil hususu kamu yararını gözeten vergi yargılamasında süreci aydınlatıcı nitelikte olduğundan, delillerin sadece taraflarca ileri sürülmesi yeterli olmayıp hakim, maddi gerçeği ortaya çıkarabilmek için re'sen araştırma yapma yetkisi ile donatılmıştır. Tüm bu incelemeler ve araştırmalar, ispat araçlarına yani delillere ulaşmaya yöneliktir.Vergi hukukunda ispat ve delil hususu ve yargılamada kullanılan deliller, bu incelemede ilgili mevzuat, öğreti ve mahkeme kararları ışığında çeşitli yönleriyle ele alınmaktadır.Bu çalışmada, vergi hukukundaki ispat ve delil kavramı, tarihi gelişimi, bu kavramlara özgü ilkeler, çeşitleri ve sınırları üzerinde durulmuştur. Vergi yargılamasında kullanılan delillere yönelik ilkelerin ve uygulama koşularının farklı kanunlarda yer aldığı, bazı ilkelerin vergi yargılamasının niteliğine uygun düşmediği görülmektedir. Örneğin, keşif konusunda Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na atıf yapıldığı ancak Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda sadece taşınmazların keşfinin öngörüldüğü taşınır malların özel hüküm sebebi olarak değerlendirildiği ve vergi yargılamasında taşınır malların keşfinde sorunlar ortaya çıktığı görülmektedir.Anahtar Sözcükler1. Vergi hukuku2. Delil,3. İspat,4. Tanık,5. Re'sen araştırmaABSTRACTYÜKSEL DURMAZ, Zeynep. Proof and Evidence in Tax Law, Graduate Thesis, Ankara, 2010.
Özet (Çeviri)
Law and order are fundamental elements of democratic and modern society. Protection of fundamental rights and freedoms and judicial verification of the conformity of the actions and acts of the administration with law are main tenets of the rule of law.There are creditor-deptor relation between state and taw payer because of taxation. Tax law ensure balance between these two actors' interests. Tax law which is an audit instrument, verifys of the conformity of the tax actions of the andministration with law. Issue of proof and evidence so important for tax jurisdiction. In this contex submission of evidence by two sides of an action is not satisfactory and administrative judges have the authority on their own motion to inquire the realities of the situation. By doing this actual circumstances will reveal more easily.This study consists of issue of proof and evidence of taw law, essential evidences which are used in tax jurisdiction, relevant laws and regulations, doctrine, judicial rulings. In the lights of all these, this study deals with its main topic which is issue of proof and evidence of tax law.This study emphasizes consept of proof and evidence in taw law, historical evaluation and background of the topic, main principals of this field, limits and diversity of them. Principles that relate to evidence which are used in tax jurisdiction can be found in lots of different laws and regulations and some of them do not conform with main goal and essentials of the tax jurisdiction. As an example, 31. article of Procedure of Administrative Justice Act refers issue of expert to Civil Procedure Act but there are nothing about evaluating movable goods in Civil Procedure Act. Because of this there are some problems in evaluating and assesing movable goods in tax jurisdiction.Key Words1. Tax law2. Evidence3. Proof4. Witness5. On its own motion