Lumbal disk hernisi nedeniyle opere olan hastalarda pron pozisyonda basınç kontrollü, hacim kontrollü ve hacim garantili basınç kontrollü modların karşılaştırılması
Comparison of pressure controlled, volume controlled and volume guaranteed pressure controlled modes in the prot position in patients operated due to lumbal disc hernia
- Tez No: 806137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİZE FERİM GÜNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Trakeal entübasyonun amacı, hava yolu açıklığını, hava yolu korumasını sağlamak, akciğerlerin ventilasyonuna yardımcı olmak ve cerrahi erişimi kolaylaştırmaktır. Operasyon sırasında hastaların pozisyonu ve uygulanan ventilasyon yönetimi yaşamsal parametrelerde bazı değişikliklere neden olabilir. İdeal ventilasyonun amacı, akciğerleri korumak ve kabul edilebilir gaz değişiklikleri sağlamaktır. Bu amaçla, herhangi bir basınç ve hacim artışına neden olmadan, aynı zamanda düşük ekspiratuar akciğer hacimlerinden kaçınarak dakika ventilasyonu yapılmalıdır. Bu çalışmada amacımız, genel anestezi altında, pron pozisyonda spinal cerrahi uygulanacak hastalar için Basınç kontrollü ventilasyon (PCV), Hacim kontrollü ventilasyon (VCV) ve Hacim Garantili Basınç Kontrollü ventilasyon (PCV-VG) modlarını karşılaştırmak ve optimum ventilasyon modunu tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of tracheal intubation is to provide airway patency, airway protection, assist ventilation of the lungs, and facilitate surgical access. The position of the patients during the operation and the ventilation management applied may cause some changes in vital parameters. The goal of ideal ventilation is to protect the lungs and provide acceptable gas changes. For this purpose, minute ventilation should be performed without causing any pressure and volume increase, while avoiding low expiratory lung volumes. In this study, our aim is to compare Pressure-controlled ventilation (PCV), Volume-controlled ventilation (VCV) and Volume-Guaranteed Pressure-Controlled ventilation (PCV-VG) modes and determine the optimum ventilation mode for patients who will undergo spinal surgery in the prone position under general anesthesia.