COVID 19 pandemisinin hemşirelerin psikolojik sağlamlık anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of the COVID 19 pandemic on the nurses' psychological toughness levels of anxiety and depression
- Tez No: 718314
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma COVID-19 pandemisinin hemşirelerin psikolojik sağlamlık, anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı türde yapılan bu çalışma, Gaziantep ilinin merkez ilçesinde hizmet vermekte olan 25 Aralık Devlet Hastanesi'nde 10 Kasım 2020-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini pandemi sırasında aktif görev yapan, çalışmaya katılmayı kabul eden 25 Aralık Devlet Hastanesi'nde çalışan hemşireler oluşturdu. Çalışmanın örneklemini 260 hemşire oluşturdu. Veriler; Kişisel Tanıtım Formu, ''Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği'' (PSÖ), ''Beck Depresyon Envanteri'' (BDE) ve 'Beck Anksiyete Ölçeği'' (BAÖ) ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum-maksimum, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testleri, Post Hoc testlerinden Tukey ve Tamhane's T2 testleri ile Spearman korelasyon testi kullanıldı. BDE, BAE ve PSÖ skorlarına etki eden faktörlerin belirlenmesinde çoklu lineer regresyon modeline başvuruldu. Tüm testlerde istatistiksel önemlilik düzeyi 0,05 olarak kabul edildi. Hemşirelerin %68,1'inin kadın, %39,2'sinin 25-30 yaş, %75,0'inin lisans/önlisans mezunu, %31,5'inin yoğun bakımda, %40,8'inin serviste çalıştığı belirlendi. Hemşirelerin BDE puan ortalaması 11,0±7,6, BAÖ puan ortalaması 14,7±10,9, PSÖ puan ortalaması 19,4±4,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effects of the COVID-19 pandemic on the psychological resilience, anxiety and depression levels of nurses. This descriptive study was carried out at the 25 December State Hospital, which provides service in the central district of Gaziantep, between 10 November 2020 and 20 June 2021. The sample of the study consisted of nurses working at the 25 December State Hospital, who were on active duty during the pandemic and agreed to participate in the study. The sample of the study consisted of 260 nurses. Data; The Personal Description Form was collected with the“Short Resilience Scale”(PSÖ), the“Beck Depression Inventory”(BDI), and the“Beck Anxiety Scale”(BAI). In the statistical analysis of the data; number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum-maximum, Shapiro-Wilk, Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests, Post Hoc tests Tukey and Tamhane's T2 tests and Spearman correlation test were used. Multiple linear regression model was used to determine the factors affecting BDI, BAI and PSS scores. Statistical significance level was accepted as 0.05 in all tests. It was determined that 68,1% of the nurses were women, 39,2% were 25-30 years old, 75,0% were undergraduate/associate degree graduates, 31,5% worked in the intensive care unit and 40,8% worked in the service. The mean BDE score of the nurses was 11,0±7,6, the mean BAÖ score was 14,7±10,9, and the mean PSÖ score was 19,4±4,3.