İkili tarama testlerinin prenatal sonuçlara etkisi
The effect of dual screening tests on prenatal outcomes
  1. Tez No: 806161
  2. Yazar: ESRA ŞENER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AÇMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: İkili test sonuçları ile olumsuz gebelik sonuçları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Bu çalışmada, Ocak 2019 ve Ocak 2021 arasında antenatal takiplerini, ikili testini, doğumunu kliniğimizde yaptırmış 18-45 yaş arası 164 hastanın dosyalarının incelenmesi ile retrospektif bir çalışma yapıldı. İkili test içeriğinde bulunan PAPP-A(Pregnancy associated plasma protein A) ve ß-hCG(Beta human chorionic gonadotrophin) değerleri lisanslı ssdwLab5 programı kullanılarak gebelik haftalarına göre MoM değeri ve yaş risk değeri, trizomi 21 risk değeri ve trizomi 13-18 risk değeri rapor edilmiştir. Risk tahmini için hastanın yaşı, kilosu, sigara kullanımı, diyabet ve daha önceden anomalili çocuk öyküsü, IVF gebelik, örnek alınma tarihi, ultrason tarihi kullanıldı. Bulunan MoM değerleri analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubumuz 82'si sağlıklı, 82'si hasta (obstetrik komplikasyonların en az 1 tanesinin eşlik ettiği) olmak üzere toplam 164 gönüllüden oluşmaktadır. Bu komplikasyonlar ve görülme sıklıkları; gestasyonel diyabet A1 13 hastada (%7.9), gestasyonel diyabet A2 8 hastada (%4.9), preeklampsi 10 hastada (%6.1), gestasyonel hipertansiyon 4 hastada (%2.4), erken membran rüptürü 15 hastada (%9.1), LGA 3 hastada (%1.8), SGA 10 hastada (%6.1), intrauterin gelişme geriliği 5 hastada (%3.0), oligohidroamniyoz 12 hastada (%7.3), anhidroamniyoz 1 hastada (%0.6), polihidroamniyoz 3 hastada (%1.8), missed abortus 4 hastada (%2.4), GİK(Gebeliğe bağlı intrahepatik kolestaz) 2 hastada (%1.2), HELLP 1 hastada (%0.6), preterm eylem 15 hastada (%9.1) meydana gelmiştir. -GDMA2 için,ROC analizine göre PAPP-A MoM için 1,01 eşik değer alındığında istatiksel olarak anlamlı olsa da (
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the relationship between dual test results and negative pregnancy outcomes. Material and Methods: In this study, a retrospective study was conducted by examining the files of 164 patients between the ages of 18-45 who had their antenatal follow-up, double test and delivery in our clinic between January 2019 and January 2021. PAPP-A and ß-hCG values in the dual test were used by using licensed ssdwLab5 program, MoM value and age risk value, trisomy 21 risk value and trisomy 13-18 risk value has been reported. .For risk estimation, patient's age, weight, smoking use, diabetes and previous history of children with anomalies, IVF pregnancy, sampling date, ultrasound date was used. MoM values found were analyzed. Results: Our study group consists of a total of 164 volunteers, 82 of whom are healthy and 82 are patients. These complications and their incidence; gestational diabetes A1 in 13 patients (7.9%), gestational diabetes in A2 in 8 patients (4.9%), preeclampsia in 10 patients (6.1%), gestational hypertension in 4 patients (2.4%), premature rupture of membranes in 15 patients (9.1%), LGA in 3 patients (1.8%), SGA in 10 patients (6.1%), intrauterine growth retardation in 5 patients (3.0%), oligohydramnios in 12 patients (7.3%), anhydramnios in 1 patient (0.6%), polyhydramnios in 3 patients (1.8%), missed 4 patients (2.4%), cholestasis occurred in 2 patients (1.2%), HELLP occurred in 1 patient (0.6%), preterm labor occurred in 15 patients (9.1) -For GDMA2, although statistically significant (