Covıd-19 hastalarının uzun dönem izlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of long-term follow-up of covid-19 patients
- Tez No: 806166
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Büyük bir halk sağlığı sorunu haline gelen COVID-19 enfeksiyonu her yönüyle irdelenmesi ve takip edilmesi gereken klinik bir durumdur. COVID-19 sonrası devam eden semptomlar hakkında yapılan çalışmaların sayısı artmaktadır ve bu çalışmalar arasında semptom türleri ve sıklıkları konusunda farklılıklar görülebilmektedir. Bu bağlamda, kendi kliniğimizde COVID-19 hastalarını hastalık başlangıcından itibaren takip ederek, yerel hasta profilimizi ortaya koymayı hedefledik. Çalışmamızda, hastaların uzun dönemdeki mortalite oranlarını ve önceden mevcut sağlık durumlarına eklenen yeni hastalık tanılarını inceleyerek, COVID-19 ile ilişkisini bu alanda sınırlı sayıda çalışma bulunan literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Bu çalışmanın bulguları, COVID-19 hastalarının uzun vadeli izlemi ve yönetimi için klinik uygulamalara önemli bir katkı sağlayacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesinde COVID-19 servisinde 01.03.2020-01.05.2022 tarihleri arasında yatarak takip edilmiş SARS CoV-2 PZR sonucu pozitif gelen hastalar ile COVID-19 sonrası izlem polikliniğinde değerlendirilen COVID-19 hastalarında, COVID-19 sonrası dönemde 0-6. ay, 6-12. ay, 12-18. ay ve 18-24. aydaki semptom ve bulguları ile yeni almış oldukları hastalık tanıları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya %53.23'ü (n = 519) erkek, toplam 975 COVID-19 hastası dâhil edildi. Tüm katılımcıların yaş ortalaması 59.87 ± 18.05'ti (Ortanca = 62.00, min =18.00, max = 98.00). Hastaların 761'inde en az bir hastalık bulunmaktaydı. Hastaların çoğunluğunu şiddetli (%33.84) hasta grubu oluşturdu. SARS CoV-2 PZR pozitifliği öncesinde 422 hastaya (%43.28) en az bir COVID-19 aşısı yapılmıştı. Takip sürecinde 275 (% 28.20) hastada ek komplikasyon görüldü. Komplikasyon olarak en fazla enfeksiyon (% 6.66) görüldü. Yatırılarak takip edilen 186 (%19.07) hasta exitus oldu. Exitus olan hastaların yaşı sağ kalanlara göre anlamlı olarak daha fazlaydı (OR, 1.04; p < 0.001).
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 infection, which has become a major public health issue, needs to be examined and monitored in all aspects as a clinical condition. The number of studies on post-COVID-19 persistent symptoms is increasing, and variations can be observed in the types and frequencies of these symptoms among different studies. In this context, we aimed to reveal our local patient profile by following COVID-19 patients in our clinic from the onset of the disease. In our study, by examining the longterm mortality rates of patients and newly diagnosed diseases added to their preexisting health conditions, we aimed to contribute to the literature, which has limited studies in this field, in terms of their relationship with COVID-19. The findings of this study will provide significant contributions to clinical practices for the long-term follow-up and management of COVID-19 patients. Materials and method: Our study was conducted at Karadeniz Technical University Farabi Hospital and included COVID-19 patients who were hospitalized and followed up between March 1, 2020, and May 1, 2022. The study also included COVID-19 patients evaluated in the post-COVID-19 follow-up clinic. Retrospective evaluation was performed on the symptoms and findings during the 0-6 months, 6-12 months, 12-18 months, and 18-24 months periods after COVID-19, as well as the newly diagnosed diseases. Results: The study included a total of 975 COVID-19 patients, of which 53.23% (n=519) were male. The mean age of all participants was 59.87 ± 18.05 years (median=62.00, min=18.00, max=98.00). At least one comorbidity was present in 761 patients. The majority of patients belonged to the severe (33.84%) category. Prior to SARS-CoV-2 PCR positivity, at least one COVID-19 vaccination had been administered to 422 patients (43.28%). During the follow-up period, additional complications were observed in 275 patients (28.20%), with infection being the most common complication (6.66%). Among the hospitalized patients, 186 (19.07%) died.