Sabit protezlerde altyapı olarak kullanılan poli eter eter ketonmateryaliinin farklı yüzey işlemleri uygulanarak üst yapı materyali ile bağlanma dayanımına etkisi
Comparison of bond strength with the veneer material by applying different surface treatments of polyetheretherketone used as substructure material in fixed dental prosthesis
- Tez No: 806167
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZDEMİR KARATAŞ, DOÇ. DR. ALİ BALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Modern diş hekimliğinde ön plana çıkan kavramlardan biri de estetiktir. Bu sebeple sabit protetik tedavide uzun yıllardır güvenle kullanılan metal altyapılı porselenlere alternatif malzeme arayışları süregelmektedir. Artan estetik beklenti metal alttyapılı olmayan materyallere olan ilgiyi arttırmış ve bu yönde pek çok malzeme araştırılmıştır. Polietereterketonun (PEEK) kemiğe yakın elastiklik direnci, biyouyumlu olması, üstüne gelen kuvvetleri absorbe edebilme kapasitesi, dijital iş akışına uygun olması, metalik olmayan rengi gibi pek çok sebeple diş hekimliğinde protetik tedavilerde, implantolojide kullanılmaktadır. Üstün materyal özelliklerinin yanısıra PEEK, beyaz- grimsi rengi sebebiyle sabit protetik tedavide monolitik kullanıma uygun değildir. Daha estetik bir üstyapı materyali ile veneerlenmesi gerekmektedir. PEEK kimyasal olarak inert ve yüzey enerjisi düşük bir materyaldir. Bu sebeple veneer materyali ile arasında güçlü bir bağlanma dayanımı olması için çeşitli yüzey işlemleri uygulanmakta; güçlü adeziv sistemler kullanılmaktadır. %98 sülfürik asit uygulaması PEEK yüzey pürüzlendirmesinde sıkça kullanılmakta ancak toksik olması ve uygulama zorluğu sebebiyle alternatif yöntemler aranmaktadır. Bu çalışmanın amacı PEEK materyalinin yüzeyine farklı pürüzlendirme işlemleri uygulanarak sülfürik asite alternatif olabilecek ideal yüzey işlemini araştırmak ve bağlanma dayanımı en yüksek grubu tespit etmektir. PEEK örneklere Grup1: Kontrol, Grup2: %98 Sülfürik asit Grup3: Silika Kaplama(Rocatec Soft), Grup 4: 110µ Alumina kumlama şeklinde yüzey pürüzlendirme işlemleri uygulanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü profilometreyle ölçülmüş; ardından her gruba adeziv uygularanak polimerize edilmiştir. Ardından örneklere çapı 2mm yüksekliği 10mm olacak şekilde veneer materyali uygulanmış; örneklere termal siklus ile yaşlandırma yapılmıştır. Adezyon işleminden sonra Instron cihazıyla her grubun bağlanma dayanımı ölçülmüştür. Bağlanma dayanımı en yüksek çıkan grup sırasıyla Grup4, Grup2, Grup3 ve Grup1 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
One of the prominent concepts in modern dentistry is aesthetics. For this reason, the search for alternative materials to metal-based porcelain, which has been used safely in fixed prosthetic treatment for many years, continues. Increasing aesthetic expectation has increased the interest in materials without metal substructure and many materials have been researched in this direction. Polyetheretherketone (PEEK) is used in dentistry, prosthetic treatments and implantology for many reasons such as its elastic resistance close to the bone, its biocompatibility, its capacity to absorb the forces on it, its suitability for digital workflow, and its non-metallic color. In addition to its superior material properties, PEEK is not suitable for monolithic use in fixed prosthetic treatment due to its whitish-greyish color. It should be veneered with a more aesthetic veneer material. PEEK is a chemically inert material with low surface energy. For this reason, various surface treatments are applied to have a bond strength with the veneer material; adhesive systems are used. 98% sulfuric acid application is frequently used in PEEK surface treatments, but alternative methods are sought due to its toxic nature and difficulty in application. The aim of this study is to investigate the ideal surface treatment that can be an alternative to sulfuric acid by applying different treatments processes to the surface of PEEK material and to determine the group with the highest bond strength. Group1: Control, Group2: 98% Sulfuric acid Group3: Silica Coating (Rocatec Soft), Group 4: 110µ Alumina sandblasting, surface treatment processes were applied to PEEK samples. Surface roughness was measured with a profilometer; Then, it was polymerized by applying adhesive to each group. Then, veneer material was applied to the samples with a diameter of 2mm and a height of 10mm; The samples were aged by thermal cycle. After the adhesion process, the bond strength of each group was measured with the Instron. The group with the highest bond strength is Group4, Group2, Group3 and Group1 respectively.