Sıvı bazlı sitoloji materyalinde human papilloma virus araştırılması
Prevalence of high-risk human papilloma virus in liquidbased cervical samples from Turkish women
- Tez No: 806168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Serviks kanseri bütün dünyada kadınlarda görülen en yaygın ikinci, Türkiye'de ise dokuzuncu sırada yer alan bir kanser türü olup her yıl yaklaşık 500.000 yeni vaka tanımlanmaktadır. Human papilloma virus (HPV) ile ilişkisi kanıtlanmış olan servikal kanserler; HPV enfeksiyonunun başlangıcı ile kanser gelişimi arasında uzun bir latent dönemin bulunması nedeniyle tarama programlarıyla erken evrelerde saptanabilmektedir. Çalışmamızın amacı sıvı bazlı sitoloji (ThinPrep Pap Test) materyalinde florasan sinyal amplifikasyon (Cervista HPV HR ve Cervista HPV 16/18) yöntemi ile Ümraniye Bölgesi'ndeki HPV prevalansını araştırmak ve benzer diğer çalışmalarla karşılaştırmasını yapmaktır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışmada Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.11.2013 - 01.05.2015 tarihleri arasında patoloji laboratuarında sıvı bazlı sitoloji (ThinPrep Pap Test ) ve florasan sinyal amplifikasyon (Cervista HPV HR ve Cervista HPV 16/18) sistemi ile high risk HPV-DNA (HR HPV) açısından irdelenmiş toplam 1252 adet servikal materyal retrospektif olarak incelendi. Sıvı bazlı servikal sitolojiler; Bethesda 2001/ 2014 sistemine göre BHD, ASC-US, LSIL, ASC-H, LSIL-H VE HSIL olarak sınıflandırıldı. Kalan koruyucu solusyonlarda florasan sinyal amplifikasyon (Cervista HPV HR ve Cervista HPV 16/18) sistemi ile 14 HR HPV tipi (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) ve Tip16/ Tip 18 pozitifliği araştırıldı. BULGULAR: Anormal sitoloji oranımız %24.4, genel HPV prevelansımız %34.7'dir. Benign sitolojili olgularda HPV pozitifliği %18.7, ASC-US tanılı olgularda % 72.5, LSIL tanılı olgularda %83.3, ASC-H tanılı olgularda %87.8, LSIL-H ve HSIL tanılı olgularda %100 olarak saptanmıştır. HPV pozitifliği olan toplam 435 vakanın 310'u (%71.3) tip 16/18 dışı, 110'u (%25.3) tip 16, 17'si (%3.9) tip 18 açısından pozitif olarak bulunmuştur. SONUÇ: HPV oranlarımız literatürlerde belirtilen batı ülkelerindeki oranlar ile benzerlik göstermektedir. Türk kadınları ile yapılan daha önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında HPV insidansında belirgin artış göze çarpmaktadır. Ülkemizdeki gerçek HPV prevelansı ve tiplerinin belirlenebilmesi için toplum tabanlı geniş sayıda hasta içeren serilere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Cervical cancer is the second most common cancer among women, with an estimated 500.000 new cases occuring each year in the world. According to Ministry of Health registry data, cervical cancer is the ninth most common cancer among female cancers in Turkey. Human papillomavirus (HPV) infection is the main etiological factor for cervical cancer and premalignant lesions of the cervix. The identification of a strong causal releationship has resulted in the development of tests for HPV nucleic acid detection. The aim of this study is to investigate the prevelance of HPV DNA among women with normal and abnormal cytology. MATERIALS AND METHODS: The study population consisted of 1252 women (age, 18-75 years; mean, 38.81±9.96 years) attending a gynecological outpatient clinic between Nowember 2013 to May 2015 in Umraniye Education and Research Hospital. In our clinic, cervical cancer screening were performed by the combination of HPV testing (Cervista HPV HR and Cervista HPV 16/18) and liquid- based cytology testing (ThinPrep Pap Test). Cytological samples were classified according to the Bethesda 2001/ 2014 system, als NILM, ASC-US, ASC-H, LSIL, LSIL-H, and HSIL. Residual liquid material from ThinPrep samples was used for HPV detection. Cervista HPV HR test is a qualitative test for the detection of DNA from 14 HR HPV types (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) and Cervista HPV 16/18 test is a genotyping test for detection of HPV 16 and 18. Both tests use the chemistry (Hologic, Inc), a signal amplification method for detection of specific nucleic acid sequences. RESULTS: Abnormal cervical cytology rate was 24.4 %. The overall HR HPV prevalence was 34.7%. HR HPV was detected in 18.7% of NILM samples, in 72.5 % of ASC-US samples, in 83.3 % of LSIL samples, in 87.8 % of ASC-H samples, in 100 % of LSIL-H, and HSIL samples. Of all 435 positive samples, 310 (71.3) were HR HPV non 16/18; 110 (25.3%) were HPV 16; 17 (3.9%) were HPV 18. CONCLUSIONS: HPV prevalence and type distribution in this study were similar to that reported worldwide at least in our study population. However , HPV prevalence was more common compared with previous studies reported from Turkey. Further population based prospective multicenter studies are necessery to determine non-hospital based HPV prevelance in Turkish women.