Medyanın lise öğrencilerinin sağlıklı besin seçimleri ve tüketimleri üzerindeki etkisi
The effect of the media on the healthy food selection and consumption of high school students
- Tez No: 806198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada medyanın Elazığ ilinde öğrenim gören lise öğrencilerinin sağlıklı besin seçimi ve tüketimine etkisi araştırılmıştır. Betimsel nitelik taşıyan tarama modelindeki bu araştırmanın evrenini Elazığ il merkezindeki liselerde öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklemi ise 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Elazığ ilindeki liselerde öğrenim gören ve basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 270 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 37 soru ve üç bölümden oluşan“Medyanın Lise Öğrencilerinin Sağlıklı Besin Seçimi ve Tüketimi Üzerindeki Etkisini Değerlendirmeye Yönelik Anket Formu”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the media on the healthy food selection and consumption of high school students in Elazig was investigated. The universe of this research, which has a descriptive scanning model, consists of students studying in high schools in the city center of Elazığ, while the sample consists of 270 high school students studying in high schools in Elazığ in the 2022-2023 academic year and selected by simple random sampling method. In the study, the“Questionnaire Form for Evaluating the Effect of the Media on the Healthy Food Selection and Consumption of High School Students”, consisting of 37 questions and three parts, was used as a data collection tool.