Comparison of allergic asthma-related factors according to socioeconomi̇c characteri̇stics among children and adolescents in health centers in Mosul, Iraq
Irak'ın Musul kentindeki sağlık merkezlerinde çocuk ve ergenler arasında sosyodemografik özelliklere göre alerjik astımla ilişkili faktörlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 806200
  2. Yazar: AHMED MAHDI SALEH SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Irak'ın Musul şehrindeki sağlık tesislerinde, gençler arasında allerjik astım (AA) ile bağlantılı unsurlar üzerinde yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, eğitim düzeyi gibi çeşitli sosyoekonomik parametrelerin etkilerini araştırmak ve analiz etmek amaçlanmaktadır. Bu çalışma, sağlık tesislerinde tıbbi bakım alan 6 ila 17 yaş arası 290 astımlı çocuk ve ergenin astım yaygınlığı ve ilişkili risk faktörlerini inceledi. Astım ve ilişkili risk faktörlerinin yaygınlığı ve şiddeti ölçmek için Uluslararası Çocukluk Astım ve Alerjileri Çalışması (ISAAC) ölçeği kullanıldı ve sosyoekonomik verileri toplamak için kişisel bilgi formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In health facilities in Mosul, Iraq, the study's objective is to investigate and analyze the effects of various socioeconomic parameters, such as age, gender, socioeconomic status, level of education, etc., on elements connected to allergic asthma (AA) in young people. This study examined the prevalence of asthma and related risk factors in 290 children and adolescents with asthma aged 6 to 17 years who received medical care in these healthcare facilities. The International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) scale was used to measure the prevalence and severity of asthma and associated risk factors, and a personal information form was used to collect socioeconomic data.