Astım tanısıyla takip edilen çocuk hastaların vücut kitle indekslerine göre atopi durumları ve solunum fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of atopic conditions and respiratory functions of child patients followed with asthma diagnosis according to body mass index
  1. Tez No: 851806
  2. Yazar: YASİN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE VEZİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Astım çocukluk çağının en yaygın kronik hastalığıdır vegenellikle kronik havayolu inflamasyonu ile heterojen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Obezite astım içinönemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde takip edilen obez ve non-obez astım hastalarınınkarşılaştırılması, vücut kitle indeksi (VKİ) ile solunum fonksiyonları ve atopi sıklığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca, astımlı çocuklarda VKİ'nin solunum fonksiyonları ve alerjik duyarlanma üzerindeki etkisinin anlaşılması ve ağır astım risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerjik Hastalıklar Kliniği'ne başvuran, en az 6 aylık düzenli takiple izlenen, astım tanılı 6-10 yaş arası 221 çocuk dahil edildi.Hastalar obez (n=65) ve non-obez (n=156) olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırmalar yapıldı. Solunum fonksiyon testleri ve deri prick testleri geriye dönük olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 221 hastanın %29,4'ü obezdi. Obez hastalarda atopi oranları daha düşüktü (p=0,021). Obez hastalar ile non-obez hastaların FEV1, FVC, FEV1/FVC ve FEF25-75 sonuçları benzerdi (sırasıyla p=0,495; p=0,628; p=0,486; p=0,067). VKİ ile mutlak eozinofil sayısı, eozinofil yüzdesi, IgM ve total IgE değerleri arasında negatif korelasyon saptandı [sırasıyla (r=-0,190, p=0,005), (r=-209, p=0,002), (r=-0,208, p=0,003), (r=-0,139, p=0,044)]. Atopinin eşlik etmesinin ağır astım riskini [2,174, (1,153-4,098), 0,016] [OR,(GA),p] kat arttırdığı bulundu. Sonuç:Obezitenin solunum fonksiyon testlerine ve astım şiddetine etkisi gösterilemezken, obez astımlı hastalarda atopi oranı daha düşüktü. Atopinin eşlik etmesinin ağır astım riskini 2 kat arttırdığı bulundu. Obezite ve astım ilişkisi karmaşıktır. Bu çalışma, obezitenin astımlı hastalarda atopi ile ilişkisini ve solunum fonksiyonlarına olan etkisini anlamamıza yardımcı olabilir. Ancak, obezite ile ilişkili astımın daha iyi anlaşılabilmesi için prospektif uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective:Asthma is the most prevalent chronic disease in childhood and is commonly characterized as a heterogeneous condition with chronic airway inflammation. Obesity is a significant risk factor for asthma. This study aims to compare obese and non-obese asthmatic patients followed in our clinic, investigate the association between body mass index (BMI) and respiratory functions, and examine the impact of BMI on respiratory functions and allergic sensitization in children with asthma. Additionally, the goal is to understand the influence of BMI on respiratory functions and allergic sensitization in asthmatic children and identify risk factors for severe asthma. Materials and Methods:.The study included 221 children aged 6-10 years diagnosed with asthma who had regular follow-ups between January 1, 2017, and December 31, 2019, at the Pediatric Immunology and Allergic Diseases Clinic of Ankara Training and Research Hospital, University of Health Sciences. Patients were divided into two groups: obese (n=65) and non-obese (n=156) for comparative analyses. Retrospective examinations were conducted for respiratory function tests and skin prick tests. Results: Of the 221 patients included in the study, 156 (70.6%) were non-obese, and 65 (29.4%) were obese. Atopy rates were lower in obese patients (p=0.021). There were no significant differences in FEV1, FVC, FEV1/FVC, and FEF25-75 results between obese and non-obese patients (p=0.495, p=0.628, p=0.486, p=0.067, respectively). Negative correlations were found between BMI and absolute eosinophil count, eosinophil percentage, IgM, and total IgE values [(r=-0,190, p=0,005), (r=-209, p=0,002), (r=-0,208, p=0,003), (r=-0,139, p=0,044) respectively]. The presence of atopy increased the risk of severe asthma [OR 2.174, (1.153-4.098), p=0.016]. Conclusion:While the impact of obesity on respiratory function tests and the severity of asthma cannot be demonstrated, a lower prevalence of atopy was observed in obese asthmatic patients. The coexistence of atopy was found to increase the risk of severe asthma by twofold. The relationship between obesity and asthma is complex. This study may contribute to our understanding of the association between obesity, atopy, and its impact on respiratory functions in asthmatic patients. However, prospective longitudinal studies are needed for a better understanding of obesity-related asthma.