Earthquake resilience of infilled reinforced concrete frames with innovative wall solutions
Yenilikçi duvar çözümüne sahip dolgulu betonarme çerçevelerin deprem esnekliği
- Tez No: 806208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SERKAN MISIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yığma dolgulu betonarme çerçeve binalar, Türkiye'de ve dünyada en yaygın inşaat tekniğidir. Ancak, Türkiye yüzölçümünün %90'ından fazlasının dünyanın en aktif sismik bölgelerinden birinde yer alması, dolgulu çerçeve yapı sistemlerinin sismik davranışına daha fazla dikkat edilmesini gerektirmektedir. Çoğu tasarım kodunda, dolgu duvarlar yapısal olmayan elemanlar olarak kabul edilir ve bu nedenle tasarım sürecinde katkıları genellikle ihmal edilir. Bununla birlikte, dolgular ve betonarme çerçeveler arasındaki rijit bağlantı nedeniyle, bu yapısal sistemler büyük yanal deformasyonlar gerektiğinde savunmasızdır. Sismik uyarımlar sırasında meydana gelen döngüsel yükler, özellikle çerçeve ve dolgu arasındaki temas bölgelerinde yüksek gerilmelere yol açar. Artan gerilmelerin bir sonucu olarak, dolgu panellerinde hem düzlem içi hem de düzlem dışı yönlerde ve ayrıca yapısal elemanlarda gevrek kırılma modları meydana gelebilir ve bu da yumuşak kat ve kısa kolon düzensizlikleri gibi yapısal sorunlara yol açabilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için, sunulan araştırmada yatay kayar tuğla ve dolgu-çerçeve arayüzü arasında sismik boşluk barındıran kilitli tuğla dolgu adı verilen yeni bir dolgu tipinin esnek tasarımı yoluyla yenilikçi bir çözüm önerilmektedir. Bu amaçla, kilitli tuğla dolgunun betonarme çerçevelerdeki yumuşak kat oluşumunu azaltmadaki etkisini araştırmak için farklı konfigürasyonda çok katlı sayısal çerçeveler üzerinde doğrusal olmayan statik itme analizi gerçekleştirilmiştir. Bu hedeflere ulaşmak için, DIANA sonlu elemanlar yazılımında kurulan tek katlı modeller yapısal test sonuçları ile kalibre edilerek kilitli duvar davranış parametreleri elde edilmiş, bu modellerde dolgu duvarlar yayılı çatlak modeline dayalı malzeme modelleri ile simüle edilmiştir. Ayrıca çok katlı çerçeve modellerinde önerilen duvar türünün zemin katı boşaltılmış örneklerde bile yumuşak kat oluşumunu azalttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Masonry infilled RC frame buildings are the most common construction technique in Turkey and worldwide. However, the fact that over 90% of Turkey's area is located in one of the world's most active seismic zones requires greater attention to the seismic behavior of infilled frame structural systems. In most design codes, infill walls are considered non-structural elements, and their contribution is therefore often neglected in the design process. However, due to the rigid connection between the infills and RC frames, these structural systems are vulnerable when large lateral deformations are required. The cyclic loads that occur during seismic excitations lead to an increase in stress concentration, particularly in the contact zones between frame and infill. As a result of the increased stresses, brittle failure modes in infill panels in both in-plane and out-of-plane directions, and also in bounding structural members may occur leading to structural deficiencies such as soft story and short column irregularities. To overcome this problem, an innovative solution is proposed in this research through a resilient design of a new type of infill called locked brick infill adopting horizontal sliding joint and the seismic gap between the infill-frame interface. To this end, a non-linear static pushover analysis is carried out on different multi-story numerical frames to investigate the effect of the locked brick infill in reducing the soft story formation in RC frames. To achieve these objectives, single-story, single-bay DIANA FEA software models were calibrated with structural test results to obtain locked brick infill wall behavior parameters and infill wall in these models were simulated with material models based on the smeared crack model. It was found out that the proposed wall type in multi-story frame models reduce soft story formation even in the cases that have noninfilled first story.