Sağlık çalışanlarının sürdürülebilir beslenme hakkında bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının değerlendirilmesi: Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji EAH örneği
Evaluation of healthcare workers' knowledge and practices on sustainable nutrition: Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital example
- Tez No: 806207
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HINÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarının sürdürülebilir beslenme konusunda bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının değerlendirilmesi amacıyla Ocak 2022-Mayıs 2022 tarihleri arasında yürütülen kesitsel bir çalışmadır. Araştırma Ankara ilinde Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji EAH'nde sağlık çalışanları üzerinde yürütülmüştür.“Tabakalı Örneklem Yöntemi”kullanılmıştır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyleri ve SCOFI online olarak hazırlanmış anket formu şeklinde sorgulanmıştır. Araştırma ile toplanan veriler, SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan 298 kişinin %79.2'si kadın, %52.0'ı hemşire, %20.5'i doktor, %60.4'ü lisans mezunu, %12.8'i yüksek lisans mezunudur. Yaş ortalaması 36.13 ± 10.81 yıldır. Sürdürülebilir beslenme bilgi puan ortalaması 10.71 ± 5.33 (0-24), SCOFIskorunun ortalaması ise 54.09 ± 13.21'tür (0-100). Cinsiyet ile sürdürülebilir beslenme bilgi puan ortalamaları ve SCOFI skoru arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır(p>0.05). 18-25 yaş grubunun, ameliyathane ve yoğun bakımda çalışanların sürdürülebilir yaşam tarzı ve gıda tüketimi ve gıda atığı alt ölçek skorları diğer gruplardan daha düşüktür. Eğitim düzeyi arttıkça sürdürülebilir beslenme bilgi puan ortalamaları artmaktadır. Sürdürülebilir beslenme bilgi puan ortalamaları ve sürdürülebilir yaşam tarzı alt ölçek skorları en yüksek meslek grubu diyetisyenlerdir.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional study conducted between January 2022 and May 2022 to evaluate the knowledge levels and practices of healthcare workers on sustainable nutrition. The study was conducted on healthcare workers at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Training and Research Hospital in Ankara.“Stretched Sampling Method”was used. Participants' socio-demographic characteristics, sustainable nutrition knowledge levels, and SCOFI were questioned in the form of an online questionnaire. The data collected by the research were analyzed with SPSS 26.0 program. A total of 298 people participated in the study; 79.2% were females, 52.0% were nurses, 20.5% were doctors, 60.4% had a bachelor's degree, % and 12.8 had a master's degree. The mean age was 36.13 ± 10.81 years. Sustainable nutrition knowledge and SCOFI mean scores were 10.71±5.3 (0-24) and 54.09±13.2 (0-100), respectively. No significant relationship was found between gender and sustainable nutrition knowledge mean scores and SCOFI scores (p>0.05). The sustainable lifestyle and food consumption and food waste subscale scores of the 18-25 age group and those working in the operating room and intensive care unit were lower than the other groups. As the level of education increases, the mean sustainable nutrition knowledge scores increase. The occupational group with the highest mean sustainable nutrition knowledge scores and sustainable lifestyle subscale scores were dietitians.