VS30 proxy model for Kocaeli region
Kocaeli ili için tahmini VS30 model oluşturulması
  1. Tez No: 875840
  2. Yazar: MESUT SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CAN ZÜLFİKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Depremler sonrasında meydana gelen hasar ve yıkımların en önemli nedenlerinden biri yerel zemin koşullarıdır. Yerel zemin etütlerinin ihmal edilmesi, yapıların yetersiz deprem tasarımı, inşaat sırasında malzemelerin hatalı kullanımı, yapı ile zemin arasında sağlıklı bir ilişkinin kurulamaması veya işçilikteki eksiklikler hasar ve yıkımı artırabilir. Yeni binaların inşası sırasında yerel zemin özelliklerinin önceliklendirilmesi özellikle önemlidir. Potansiyel hasarın derecesi doğrudan zeminin dinamik özellikleri ile ilişkilidir; bu nedenle, inşaat sırasında zemin özelliklerinin doğru bir şekilde belirlenmesi, deprem hasarını en aza indirmek için gereklidir. Zemin sınıflandırmasında jeolojik bulgular, jeofizik yöntemler ve laboratuvar ile saha testlerinden elde edilen jeoteknik veriler birlikte değerlendirilmelidir. Tez çalışmamda, Kocaeli ilinde jeofizik yöntemler kullanılarak elde edilen 90 Vs30 değeri ile yakın ölçümlerden elde edilen SPT-N değerleri arasında bir korelasyon kurulmuştur. Bu korelasyon daha sonra 1212 SPT-N Standart Penetrasyon Testi veri noktası için Vs30 değerlerini tahmin etmek amacıyla uygulanmıştır. Vs30 değeri, bir zemin profilinin 30 metre derinliğe kadar olan ortalama kesme dalgası hızını ifade eder ve zemin sınıflandırmasında önemli bir parametredir. SPT-N değerleri ise zemin direncini ölçmek için kullanılan bir diğer önemli parametredir. Çalışmada ayrıca, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak bir tahmin modeli geliştirmek için üç yöntem vurgulanmıştır: Arazi Kategorisi, Eğimi Yöntemi ve Jeolojik Kategori. Bu yöntemler, zemin özelliklerinin coğrafi dağılımını ve zemin sınıflarının belirlenmesinde kullanılabilecek diğer önemli faktörleri değerlendirmek için kullanılmıştır. Yerel zemin koşullarının doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve zemin özelliklerinin dikkatlice incelenmesi, deprem sonrası hasarları en aza indirgemek adına büyük önem taşır. Bu çalışma, zemin sınıflandırması ve deprem mühendisliği uygulamalarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Zemin özelliklerinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve uygun mühendislik uygulamaları ile yapıların deprem dayanıklılığı artırılabilir, böylece can ve mal kayıpları minimize edilebilir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant causes of damage and destruction following earthquakes is the local soil conditions. Neglecting local soil investigations, inadequate seismic design of structures, improper use of materials during construction, failure to establish a healthy relationship between the structure and the ground, or deficiencies in workmanship can all exacerbate the damage and destruction. Prioritizing local soil properties is especially crucial during the construction of new buildings. The degree of potential damage is directly related to the dynamic properties of the soil; therefore, accurately identifying soil characteristics during construction is essential to minimize earthquake damage. Geological findings, geophysical methods, and geotechnical data obtained from laboratory and field tests should be collectively evaluated when classifying soil. In my thesis study, a correlation was established between 90 Vs30 values obtained using geophysical methods in the Kocaeli province and SPT-N values obtained from nearby measurements. This correlation was then applied to estimate Vs30 values for 1212 SPT-N Standard Penetration Test data points. The Vs30 value represents the average shear wave velocity of a soil profile up to 30 meters deep and is a crucial parameter in soil classification. SPT-N values, on the other hand, are another important parameter used to measure soil resistance. Additionally, in the study, three methods (Terrain Category, Slope Method, and Geological Category) were emphasized to develop an estimated model using Geographic Information Systems (GIS). These methods were used to evaluate the geographical distribution of soil properties and other significant factors in determining soil classes. Accurately evaluating local soil conditions and carefully examining soil properties is of great importance in minimizing earthquake-induced damages. This study aims to contribute to soil classification and earthquake engineering applications. By correctly identifying soil properties and implementing appropriate engineering practices, the earthquake resilience of structures can be enhanced, thereby minimizing loss of life and property.