Endodonti hastalarında, ağız sağlığının günlük yaşama etkisi (OHIDL) ölçeğinin türkçe geçerlilik güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of oral health impact on daily life questionnaire (OHIDL) in endodontic patients
- Tez No: 806210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHTER ŞANAL ÇIKMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Ağız Sağlığının Günlük Yaşama Etkisi Ölçeği (OHIDL), ağız sağlığı ile yaşam kalitesini ölçmek için geliştirilen bir ölçektir. Bu çalışmada OHIDL'nin Türkçe'ye uyarlanması ve endodontik tedavi amacıyla kliniğimize başvuran çalışma grubunda geçerlik ve güvenirliğinin test edilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Öncelikle anketin çevirisi yapılarak Türkçeye uyarlandı. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde herhangi bir sistemik rahatsızlığı bulunmayan 222 katılımcı dahil edildi. OHIDL'nin güvenilirliği, iç tutarlılık ve test-tekrar test güvenilirliği ile incelendi. İç tutarlılık Cronbach α kullanılarak ölçüldü. Test-tekrar test güvenilirliği için 31 katılımcıya ölçek 2 hafta arayla tekrar uygulandı ve sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz SPSS 21.0 (IBM Corp, Armonk, NY, ABD) paket programıyla yapıldı. P değerinin
Özet (Çeviri)
Aim: Oral Health Impact on Daily Life Questionnaire (OHIDL) is a scale developed to measure oral health and quality of life. In this study, it is aimed to adapt OHIDL to Turkish and to test its validity and reliability in the study group who applied to our clinic for endodontic treatment. Material and Method: First of all, the questionnaire was translated and adapted into Turkish. 222 participants aged 18 years and over without any systemic disease were included in the study. The reliability of OHIDL was examined by internal consistency and test-retest reliability. Internal consistency was measured using Cronbach's α. For test- retest reliability, the scale was re-administered to 31 participants with an interval of 2 weeks and evaluated with intraclass correlation coefficient (ICC). Statistical analysis was performed with SPSS 21.0 (IBM Corp, Armonk, NY, USA) package program.