Gömük yirmi yaş dişi operasyonlarında profilaktik olarak kullanılan ofloxacin, clindamycin ve sultamicillinin antibakteriyel etkilerinin kıyaslamalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 9191
  2. Yazar: MEHMET KAMİL GÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖVÜN GÜVENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
- 89 - ÖZET Çalışmamızda, gömük alt 20 yaş dişlerinin cerrahi çe kimi sırasında meydana gelen bakteriyemiyi ve profilaktik olarak kullanılan Ofloxacin, Clindamycin ve Sultamicillin' in antibakteriyel, aynı zamanda postoperatif şişlik, trismus ve ağrı üzerine etkilerini araştırdık. Araştırmamızı, horizontal pozisyonda gömük mandibule r III. molar dişleri çıkarılması gereken tam sağlıklı 100 hasta üzerinde gerçekleştirdik. 25' er kişilik olarak teşkil ettiği miz, 4 gruptan 3'ü deney, l'i kontrol grubu idi. Deney grup larından herbirine cerrahi işlemden 1 sat önce, Ofloxacin, Clindamycin ve Sultamicillin isimli antibiotikleri verdik ve bu uygulamaya postoperatif 4 gün boyunca devam ettik. Operasyondan önce, operasyondan hemen sonra, operas yondan 1 saat ve 24 saat sonra aldığımız kan örneklerinin hem aerobik ve hem de anaerobik koşullarda ekimlerini yaparak, mikrobiyolojik yönden inceledik. Operasyondan önce aldığımız kan kültürlerinin hepsi negatif idi. Operasyondan hemen sonra aldığımız kan örnekle rinde ise; kontrol grubunda; % 44, Ofloxacin ve Clindamycin kullanılan gruplarda; % 40, Sultamicillin kullanılan grupta ise; % 36 oranında bakteriyemi tespit ettik.- 90 - Operasyondan 1 saat sonra elde ettiğimiz bakteriyemi oranları ise; kontrol grubunda; % 28, Ofloxacin kullanılan grupta; % 20, Clindamycin ve Sultamicillin kullanılan grup larda; % 24 idi. Operasyondan 24 saat sonra aldığımız kan örneklerin- dem, kontrol grubunda sadece 2 vakada bakteriyemi tespit et tik. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bulgulara dayanarak, gö mük mandibuler III. molar dişlerin cerrahi çekiminde kullanı lan Ofloxacin, Clindamycin ve Sultamicillin isimli antibio- tiJklerin şişlik, trismus, ağrı gibi komplikasyonlara bir et kisi olmamakla birlikte, postoperatif enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltacağı görüşündeyiz. Diş hekimliğinde gömük diş çekimi, apikal rezeksiyon, alıreol tashihi vs. gibi travmatik cerrahi işlemler ve endo- domtik işlemlerden sonra oluşabilen enfeksiyonlardan gerek korunmada ve gerekse bu enfeksiyonların tedavisinde Ofloxacin, Clindamycin ve Sultamicillin kullanımının faydalı olacağı ka nısındayız.
Özet (Çeviri)
- 91 SUMMARY In our study, we examined the bacteremia following the surgical removal of impacted mandibular third molars and we evaluated the antibacterial effects, Ofloxacin, Clindamycin, Sultamicillin, used as prophylactic medications, in respect to post-operative swelling, trismus and pain. We performed our study on 100 healthy patients whose mandibular third molars were impacted horizontally. One of the four groups, each including 25 individuals, was the control group and the rest was used as the study groups. Ofloxacin, Clindamycin, and Sultamicillin were administered to each of the study groups", one hour before the surgical procedures and in the following 4 days postoperatively. We took blood samples, before the surgery, immediately after the surgery and two times postoperatively, firstly one and then 24 hours later. Following the incubation of the samples under aerobic and anaerobic conditions, they were examined microbiologically. Blood cultures taken before surgery were found negative. In the samples taken immediately after the operation, 44% bacteremia was detected in control group, 40% in Ofloxacin and Clindamycin group and 36% in Sultamicillin group.- 92 - In the samples taken one hour after the surgical procedures, 28% bacteremia was detected in control group, 20% in Ofloxacin group and 24% in Clindamycin and Sultamicillin group. Only two cases showed bacteremia in their blood samples taken 24 hours after the surgery in control group. According to our results we can come to a conclusion that the antibiotics, Ofloxacin, Clindamycin, Sultamicillin, have no effects on swelling, trismus or pain but may have a significant positive effect on decreasing the risk of post operative infection. For the prevention of infections and in the treatment of these infections which are originated from the endodontic treatments or the traumatic surgical procedures such as surgical removal of impacted teeth, apicoectomy and alveolar reconstruction, Ofloxacin, Clindamycin and Sultamicillin can be the effective medications in usage.