Pandemi sürecinde 112 acil sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri ve iş doyumuna etkisi: Elazığ ili örneği
The effect of burnout levels and job satisfaction of 112 emergency health workers in the pandemic process: The example of Elazig province
  1. Tez No: 806296
  2. Yazar: NESLİHAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Elazığ 112 acil sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri ve iş doyumlarının ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma verileri 112 çalışanlarının tanıtıcı özelliklerinin yer aldığı Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Minesota İş Doyum Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılarak toplandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 24.0 programı kullanıldı. Çalışmaya katılan 203 sağlık personelinin %60,1'i erkek, %39,9'ü kadın, %67'si evli, %49,3'ü 18-29 yaş aralığındadır. Çalışma sonucunda Elazığ 112 acil sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyi yüksek olarak bulunmuş ve tüm birimler benzer tükenmişlik düzeyine sahiptir. Bekar, ileri yaş ve hizmet yılı fazla olan çalışanların tükenmişlik düzeyi daha fazladır. Kurumlarında mecburiyetten dolayı çalışanların tükenmişlik düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gelirin artışının tükenmişlik düzeyini azaltıcı bir etkisi olduğu, Lisans ve Lisansüstü eğitim düzeyine sahip olan Acil tıp teknisyeni ve doktorların tükenmişlik düzeyinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aylık nöbet sayısındaki artış tükenmişlik düzeyini olumsuz etkileyen bir etken olarak bulunmuştur. Covid 19'a yakalanan 112 acil sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyi yüksektir. Çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının iş doyum düzeyi yüksektir. Evli çalışanların iş doyum düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Yaş ve hizmet yılındaki artış iş doyumunu negatif yönde, eğitim düzeyi ise pozitif olarak etkilemektedir. Sevdiğinden dolayı kurumda çalışanların iş doyum düzeylerinin daha yüksek olduğu ve gelirin iş doyumunu arttırıcı etkisi olduğu belirlenmiştir. Aylık nöbet tutumu sayısının artması iş doyumu üzerinde olumsuz etkisi bulunmuştur. Covid 19'a yakalanan sağlık çalışanlarının iş doyum düzeyi düşük tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the burnout levels and job satisfaction of Elazig 112 emergency health workers and the relationship between them. Research data were collected using the Socio-Demographic Information Form, which includes the introductory characteristics of 112 employees, the Minnesota Job Satisfaction Scale and the Maslach Burnout Scale. SPSS 24.0 program was used for statistical analysis of the obtained data. Of the 203 health personnel participating in the study, 60.1% were men, 39.9% were women, 67% were married, and 49.3% were between the ages of 18-29. As a result of the study, the burnout level of Elazığ 112 emergency health workers was found to be high and all units had similar burnout levels. Employees who are single, older and have more years of service have a higher burnout level. It has been concluded that the burnout levels of those who work out of necessity in their institutions are higher. It has been concluded that the increase in income has a decreasing effect on the level of burnout, and the burnout level of emergency medical technicians and doctors who have undergraduate and graduate education levels is higher. The increase in the number of monthly shifts was found to be a factor negatively affecting the level of burnout. The burnout level of 112 emergency health workers caught in Covid 19 is high. As a result of the study, the job satisfaction level of health workers is high. The job satisfaction level of married employees was found to be higher. Age and increase in years of service affect job satisfaction negatively, and education level positively. It has been determined that the job satisfaction levels of the employees in the institution are higher because of their love and the income has an increasing effect on job satisfaction. It was found that the increase in the number of monthly shifts had a negative effect on job satisfaction. The job satisfaction level of health workers who caught Covid 19 was low.