Covid-19 pandemisinde, sağlık çalışanlarının anksiyete ve depresyon düzeyleri ile mesleki doyum ve tükenmişlikleri arasındaki ilişki: Bodrum ilçesi örneği
The relationship between anxiety and depression levels and the occupational satisfaction and burnout among health care workers during Covid-10 pandemic: Bodrum sample
- Tez No: 627462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL AKBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada Covid-19 pandemi döneminde,112 acil sağlık çalışanları ile ASM'lerde görevli doktor harici sağlık çalışanlarının anksiyete, depresyon düzeyleri, mesleki doyum ve tükenmişlikleri ile pandeminin ortaya çıkışını travmatik olarak deneyimleyiş arasındaki ilişkiler incelenmiş, mevcut ruhsal ihtiyaçlar ve ruhsal desteğe ulaşma sıklıkları araştırılmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı nitelikteki çalışma Covid-19 pandemisi sürecinde Bodrum ilçesinde buluna Covid-19 pandemi döneminde, ön safha sağlık çalışanları (sağlık teknikeri, sağlık memuru) ile birinci basamak sağlık çalışanlarından(ebe, hemşire) oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları 'Covid-19 Risk Anketi', 'Sosyodemografik Form', 'Beck Depresyon Ölçeği', 'Beck Anksiyete Ölçeği', 'Covid-19 Anksiyete Ölçeği', 'Covid-19 ile Takıntı Ölçeği', 'Maslach Tükenmişlik Ölçeği', 'Minnesota Doyum Ölçeği 've 'Olay Etki Ölçeği' den oluşmuştur. Verilerinin istatistiksel analizinde, IBM Corp. Released 2011. IBM SPSS Statistics for Machintosh, Version 20.0. Armonk, NY: IBM Corp. Paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; pandeminin ortaya çıkardığı travmatik etkinin sağlık çalışanlarının verdiği depresif cevapla ilişkisinde kişilerin tükenmişlik düzeyi üzerinde aracı rol oynadığı görülmüştür. Ayrıca her iki çalışma grubununda psikolojik desteğe ihtiyaç duymasına rağmen ASM çalışanalarının, 112 acil sağlık çalışanlarına göre psikolojik destek alma oranlarının fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Relationships between the traumatically experienced outbreak of the covid-19 pandemic and mental health disorders such as anxiety, depression levels, professional satisfaction, burnout syndrome on 112 Emergency health care workers and non-doctor healthcare professionals, employed in Family Health Center's were examined, and current mental needs and frequencies of accessing mental support were investigated. The cross-sectional, descriptive study consists of front-line health workers (health technicians, health officers) and primary health care workers (midwife, nurse) in Bodrum district during the Covid-19 pandemic.The data collection tools of the research are“Covid-19 Risk Questionnaire”,“Sociodemographic Form”,“Beck's Depression Inventory”, Beck's Anxiety Inventory“, ”Covid-19 Anxiety Inventory“, ”Covid-19 Obsessive Compulsive Inventory“, ”Maslach Burnout Inventory“, ”Minnesota Satisfaction Questionnaire“, and ”Impact of Events Scale".IBM Corp. Released 2011. IBM SPSS Statistics for Machintosh, Version 20.0. Armonk, NY: IBM Corp.packaged software is used to analysing the statistics of the data. In the conclusion, burnout level of the people has a mediator role in the relationship between the traumatic effect out of the pandemic and the given depressive answers of the health personnel. Although both study group needa psychological support Emergency Health Professionals more tends to have a psychological support compering the 112 emergency health services professionals.