Forms and functions of metafiction in The Adventures of Huckleberry Finn
Huckleberry Finn'in Serüvenlerindeki üst kurmaca biçemleri
  1. Tez No: 806306
  2. Yazar: SAAD M. S. ABUSHARBAIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Mark Twain'in yazdığı Huckleberry Finn'in Serüvenleri'nde yer alan üst kurmaca (=metafiction) alanındaki farklı tarz ve işlevleri açıklığa kavuşturmak amacını taşır. Araştırma, ayrıca, çeşitli amaçlar için olan çok sayıda üst kurmaca içeren temayla ilgili teknik yapıya sahip olduğundan, romanın çözümlenmesine ışık tutmayı planlar. Araştırma, yine, üst kurmaca özellikleri, stratejileri, çok sayıdaki tanımlar, üst kurmaca ve onun fizik ötesi terimine ilişkin olarak romanda yer alan örneklere ışık tutar. Bu çalışma geçerlidir çünkü herhangi bir çalışma üstüne düşünmek için üst kurmaca gibi anlamlı bir aracı kullanarak, yazın dünyasıyla ilgilenmiş olan İngilizce dalındaki öğrenciye yol gösterir. Aynı zamanda, araştırmacı olarak benim için de önemlidir çünkü romanı görsel, işitsel betimlemeler, mecazlarla ilgili olarak, konularla, yöntemlerle ve üst kurmaca ile zenginleşmiş çok sayıdaki aktarma sözler boyunca çözümleyeceğim. Araştırma, üst kurmaca boyunca iletileri hedef alan, sözcükler ve mecazların ötesinde nitelikli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to elucidate the different forms and functions of metafiction in The Adventures of Huckleberry Finn written by Mark Twain in (1885). Besides, it plans to shed light on the analysis of the novel itself since it is a multi-thematic technical novel replete with metafiction for various purposes. In addition, it spots light on the characteristics of metafiction, strategies of metafiction, multi definitions and examples from the novel regarding the term of metafiction and its metaphysics. This study is necessary because it paves the road for English major students or any student who is interested in the world of literature to contemplate any literary work using a suggestive tool such as metafiction. Also, it is important for me as a researcher because I will analyze the novel in terms of visual images, auditory images, figures of speech, along with many quotations rich with themes, techniques, and metafiction. The research is a qualitative study targets the messages behind the words and metaphors along with metafiction.