Kamerun'da elitler, klientalizm ve yolsuzluk
Elites in Cameroon,clientelizm and corruption
- Tez No: 806307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAYİM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kamerun'daki artan yolsuzluk ve klientelizm oluşan elit sınıfıyla beraber sadece politika yapanların dikkatini çekmemiş aynı zamanda akademik yazılarda da artışın görülmesini sağlamıştır. Akademisyenler elitlerin klientelizmi ve bunun rüşvetin bir formu olarak birleşmesi hariç olmak üzere Kamerun'daki yolsuzluğun ve klientelizmin farklı yönlerine çalıştılar. Klientelizmin, Yolsuzluğun ve Elitlerin davranışlarının etkisi sosyo-ekonomik ve politik gelişmeleri ile güçlü bağlantıları olan Batı Afrikalı uluslar için çok büyük bir tökezleyici blok oldu. Bu tez, sosyal, siyasal ve ekonomik kalkınmanın gelişmesi için elverişli bir ortam geliştirmek amacıyla seçkin sınıf içinde değişimi yönlendirmek ve etkilemek için sağlam bir politika tanımlaması yapıyor ve aynı zamanda yoksulluk ve Anglophone krizi gibi geçtiğimiz üç yıldır ülkeyi karanlığa sürükleyen sosyal hastalıklarla ilgilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rise of corruption and clientelism within the elites class in Cameroon has not only caught the attention of policy makers, but it has also seen a surge in academic writings. Academicians have studied different facets of Corruption and clientelism in Cameroon except for elites clientelism and its amalgamation into an elite form of corruption. The impact of clientelism, corruption and elites behavior is a huge stumbling block for socio-economic and political development in the poverty stricken West African nation. This thesis identifies, highlight and a sound policy to guide and effect change within the elite class in order to foster a conducive environment for the development of social, political and economic development and also deal with social ills such as poverty and the Anglophone crisis that has engulf the country for the past three years.