Nuh Tufanının Şırnak yöresindeki doğal izleri ve turizm potansiyeli açısından önemi
Natural traces of Noah's Flood in Şırnak and its importance in terms of tourism potential
- Tez No: 806324
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYYİD IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nuh tûfanı ile ilgili farklı ana bilim dallarında pek çok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu durumun temel sebeplerinden bir tanesi Kutsal kitaplarda ve tarih boyunca varlıklarını sürdüren insan toplulukların hepsinde o günkü şartlar çerçevesinde belirli görsel temalar ve yazılarla yeryüzünde büyük bir tûfan hadisesinin meydana geldiği şeklindedir. Bu tûfan hadisesinin mekânı ile ilgili olarak günümüze kadar sürekli olarak belli araştırmalar yapılarak insanların merakı dindirilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede tûfanın mekânıyla ilgili farklı yerler tespit edilmiştir. Ancak genel kabule göre tûfanın gerçekleştiği mekân Şırnak ili sınırları içerisinde kalan Cudi dağı bölgesidir. Bu çalışmadaki temel amaçlardan bir tanesi de doğal iz olarak Şırnak ilinin toprak yapısının baz alınması ve bu toprak yapısının Nuh tûfanıyla olan ilişkisinin ortaya konularak bunun bölgenin turizm potansiyelini nasıl etkileyebileceği konusunda bir sonuca varmaktır. Böylelikle tûfan hadisesinin Şırnak sınırları içerisinde meydana geldiği bu çalışmayla bir kez daha ortaya konmuş olacaktır. Ve tûfanla ilgili yapılan araştırmalarda elde edilen bulgular da diğer açıdan pekişmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted and continue to be conducted in various scientific disciplines regarding the Noah's Flood. One of the main reasons for this is that in the Holy Scriptures and throughout history, there have been consistent depictions through visual themes and writings across all enduring human communities that suggest a significant flood event occurred on Earth under the circumstances of that time. Continuous research has been carried out to address people's curiosity and determine the location of this flood event. In this context, different locations have been identified as potential sites for the flood. However, according to the general consensus, the accepted location where the flood is believed to have occurred is the Cudi Mountain region within the borders of Sirnak province. One of the primary objectives of this study is to focus on the natural evidence provided by the soil structure of Sirnak province and establish its relationship with the Noah's Flood, ultimately reaching a conclusion on how this can impact the tourism potential of the region. Thus, this study will once again affirm the occurrence of the flood event within the boundaries of Şırnak and reinforce the findings obtained from the research conducted on the flood from another perspective.