Cudi peyzajları
Cudi landscapes
- Tez No: 979320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİGHOLLİ MARDANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, Cudi Dağı'nın peyzaj resmindeki estetik ve sembolik yansımalarını, araştırmacının kişisel gözlemleri ve sanatsal üretimleri doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Cudi Dağı, tarihsel süreç boyunca özellikle kutsal metinlerde Nuh Tufanı ile ilişkilendirilmiş; tufanın sona erdiği ve Nuh'un gemisinin karaya oturduğu mekân olarak anlatılagelmiştir. Bu bağlamda, dağ yalnızca fiziksel bir coğrafi unsur değil, aynı zamanda inanç, yeniden doğuş ve ilahi müdahale gibi temaları taşıyan güçlü bir simgesel değere sahiptir. Çalışmada, bu sembolik yoğunluğun doğayla kurduğu estetik ilişkiler, sanatçının doğrudan gözlemlerine dayalı üretimleri üzerinden ele alınmakta ve Cudi Dağı'nın bir peyzaj unsuru olarak nasıl anlam kazandığı analiz edilmektedir. Uygulamalı araştırma sürecinde, Cudi Dağı'nın doğal yapısı, ışık ve atmosfer koşulları ile topografik özellikleri doğrudan gözlemlenmiş; bu gözlemler doğrultusunda geliştirilen resimsel kompozisyonlar aracılığıyla estetik ve simgesel boyutlar sentezlenmiştir. Nuh Tufanı anlatısının sunduğu tarihsel ve mitolojik bağlam, yapılan peyzaj çalışmalarına anlatımsal bir derinlik kazandırmış; doğanın mekânsal gerçekliği ile inanç temelli soyut anlamlar arasında bir etkileşim kurulmuştur. Bu doğrultuda çalışma, peyzaj resminin yalnızca görsel temsille sınırlı olmadığını; aynı zamanda kültürel bellek, mitoloji ve kişisel sanat pratiğinin birleştiği disiplinlerarası bir ifade alanı sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the aesthetic and symbolic reflections of Mount Cudi in landscape painting, drawing on the researcher's personal observations and artistic productions. Throughout history, Mount Cudi has been associated with Noah's Flood, particularly in sacred texts, and has been described as the site where the flood ended and Noah's Ark landed. In this context, the mountain is not only a physical geographical element but also possesses a powerful symbolic value, conveying themes such as faith, rebirth, and divine intervention. This study examines the aesthetic relationships established by this symbolic intensity with nature through the artist's direct observations, analyzing how Mount Cudi gains meaning as a landscape element. During the applied research process, Mount Cudi's natural structure, light and atmospheric conditions, and topographic features were directly observed. The aesthetic and symbolic dimensions were synthesized through pictorial compositions developed based on these observations. The historical and mythological context presented by the Noah's Flood narrative added narrative depth to the landscape works, establishing an interaction between the spatial reality of nature and belief-based abstract meanings. In this vein, the study demonstrates that landscape painting is not limited to visual representation; it also offers an interdisciplinary field of expression where cultural memory, mythology, and personal artistic practice converge.