Hafif ve orta dereceli esansiyel hipertansiyonlu hastalarda metoprolol ve chlorthalidone ile alınan klinik sonuçlar
  1. Tez No: 80643
  2. Yazar: ÖMER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hafif ve orta dereceli esansiyel hipertansiyonlu 30 hastada günde 100-200 mg metoprolol ve etkisiz kaldığı durumlarda haftada 2 kez 50 mg chlorthalidone kullanılarak medikal sağaltım etkinli ği araştırılmıştır. Araştırma sonunda genel başarı ora nı %83.4 olarak bulunmuş, %3.3 olguda başarısız kalı nırken %13.3 olguda yan etkiler nedeniyle araştırma dur durulmuştur. Araştırma sonunda kan basıncında ortalama olarak klinostatik durumda 32.96/22.3 mm Hg. ve ortostatik du rumda 33.07/22.95 mm Hg.'lık düşüşler bulunurken nabız/ dakika sayısının da klinostatik durumda 17.04 ve ortos tatik durumda 18.03 azaldığı görülmüştür. Sonuçta metoprolol ' un bir çok esansiyel hipertan siyon olgusunda tek başına etkili olabileceği, yetersiz kaldığı durumlarda ise doz arttırımı yerine chlorthali- done'la uygun bir kombinasyon yapılabileceği ve bunun sağaltımda olumlu sonuç sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this trial, the efficacy of 100-200 mg daily doses of metoprolol and when it lacks, the addition of 50 mg chlorthalidone twice a week, was investigated in mild to moderate essential hypertensive 30 patients. At the end of the trial, success was obtained on 83,4%, i of the patients whereas on 13.3%, the trial had to be stopped because of the unwanted reactions, and, the trial regimen failed in 3.3%. At the end of the trial, an average fall of 32.96/22.3 mm Hg in clinostatic and 33.07/22.95 mm Hg in orthostatic posture was observed in blood pressure, and in accordance, a decrease in the pulse rate was found by 17.04 in clinostatic and 18.03 in orthostatic, postures. As a result, it is understood that in most of the essential hypertension cases metoprolol can be efficacious by alone itself and, when it is not suffi cient, it will be appropriate to use it with chlorthalidone as a combined therapy more than to increase the dose.