Prostetik kalp kapağı ilişkili subklinik intravaskülerhemolizin endotel ve kardiyovasküler sistem üzerine olan etkileri
The effects of prosthetic heart valve-associated subclinical intravascular hemolysis on the endothelium and cardiovascular system
- Tez No: 862788
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ ÖZDÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Mekanik prostetik kalp kapağı implantasyonu, ciddi ve semptomatik kapak hastalığı tedavisinde uygulanan cerrahi bir tedavi yöntemdir. Kapak implantasyonu yapılan hastalarda prostetik kapak fonksiyonlarının, klinik ve laboratuvar parametrelerinin düzenli aralıklarla takibi büyük önem taşır. Kronik subklinik intravasküler hemoliz ise bu hasta grubunda sıklıkla görülmekle beraber yönetimi ve uzun dönemde yol açtığı olumsuz sonuçlar belirsizdir. Bu çalışmada, mekanik kapak takılmış olan hastalarda hemoliz varlığı ve ciddiyeti ile endotel hasarına ve disfonksiyonuna bağlı olarak gelişebilen pulmoner hipertansiyon, aterosklerotik vasküler olaylar gibi klinik olayların da sıklığını karşılaştırarak, subklinik hemolizin kardiyovasküler etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Üniversitesi'nde (Türkiye) gerçekleştirilen tek merkezli, retrospektif kohort çalışmasında fonksiyonel mekanik protez kapağı olan hastalar değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilme ve dışlama kriterlerine uygun olarak aortik ve/veya mitral kapak replasmanı yapılan toplam 346 hasta dahil edilmiştir. Hastaların mekanik intravasküler hemoliz (MİH) şiddeti kapak implantasyonu sonrasında takipler sırasında bakılan serum laktat dehidrogenaz (LDH) düzeylerine göre değerlendirilmiş olup çalışma popülasyonunun median takip LDH değerine (tLDH) göre ( 264,5 U/L) hemoliz olmayan/hafif dereceli hemoliz (Grup 1) ve orta dereceli hemoliz (Grup 2) olarak gruplandırma yapılmıştır. Çalışma hastaları, retrospektif takip süresince gelişen pulmoner hipertansiyon (PHT) ve majör advers kardiyak olaylar (MACE) açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışma hastalarının yaş ortalaması 57,5±12,5 olarak saptandı, çalışma popülasyonu %65 oranında erkek hastalardan oluşuyordu. Koroner arter hastalığı (KAH) risk faktörleri olan esansiyel arteriyal hipertansiyon, diabetes mellitus (DM), sigara kullanımı, ailede KAH öyküsü ve hiperlipidemi yönünden Grup I ve Grup II grupları arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Hastaların ortalama takip süresi 9,4 yıl (±3,3 ) olarak görülmüştür. Çalışma popülasyonunun %5,2'sinde (n=18) MACE (ölümcül olmayan serebrovasküler olay, miyokard infarktüsü, yeni gelişimli aritmi, kardiyovasküler nedenli ölüm ve elektif koroner revaskülarizasyon bileşimi) gözlenmiştir. 122 hastada (%35,3) takip süresi sırasında yeni gelişimli pulmoner hipertansiyon (PHT) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Mechanical prosthetic heart valve implantation is a surgical treatment method used in the treatment of severe and symptomatic valvular disease. Regular follow-up of prosthetic valve functions, clinical and laboratory parameters is of great importance in patients who have undergone valve implantation. Chronic subclinical intravascular hemolysis is frequently seen in this patient group, but its management and long-term adverse effects are uncertain. In this study, it was aimed to determine the effects of subclinical hemolysis on the endothelium by comparing the frequency of clinical events such as pulmonary hypertension and atherosclerotic vascular events, which can develop due to endothelial damage and dysfunction, with the presence and severity of hemolysis in patients with mechanical valves. Methods: In this single-center, retrospective cohort, and non-randomized study, patients with functional mechanical prosthetic valves were evaluated. A total of 346 patients who underwent aortic and/or mitral valve replacement were included in the study according to the inclusion and exclusion criteria. The severity of mechanical intravascular hemolysis (MIH) in patients was evaluated based on serum lactate dehydrogenase (LDH) levels measured during follow-up after valve implantation. The study population was divided into two groups according to the median follow-up LDH value (tLDH) of 264.5 U/L: non-hemolysis/mild hemolysis (Group 1) and moderate hemolysis (Group 2). Study patients were evaluated for pulmonary hypertension (PHT) and major adverse cardiovascular events (MACE) during the retrospective follow-up period. Results: The mean age of the study patients was 57.5±12.5 years, and the study population consisted of 65% male patients. There was no significant difference between Group I and Group II patients in terms of coronary artery disease (CAD) risk factors such as essential arterial hypertension, diabetes mellitus (DM), smoking, family history of CAD, and hyperlipidemia. The mean follow-up period of the patients was 9.4 years (±3.3). MACE (composite of non-fatal cerebrovascular event, myocardial infarction, new-onset arrhythmia, cardiovascular death, and elective coronary revascularization) were observed in 5.2% (n=18) of the study population. New-onset PHT was detected in 122 patients (35.3%) during the follow-up period.