Hafif veya orta dereceli hipertansiyonlu hastalarda nebivololün fibrinolitik sistem üzerine etkileri
The effects of nebivolol on fibrinolytic parameters in mild and moderate hypertensive patients
- Tez No: 164545
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AKİF TURHAN KÜRÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Birincil hipertansiyon sık görülen, komplikasyonlanyla morbidite ve mortalite artışına yol açan önemli bir sağlık sorunudur. Antihipertansif tedavide, kan basıncının düşürülmesi yanında organ koruyucu özellikleri olan ilaçların kullanılması önemlidir. Çalışmamızda, esansiyel hipertansiyonlularda fonksiyonel bozuklukların gelişmediği erken dönemde, yeni kuşak ?ı blokerlerlerden nebivololün kullanımı ile protrombotik/fibrinolitik sistemin parametreleri üzerindeki etkisini araştırdık. Yeni tam konulmuş, organ komplikasyonları saptanmayan, ortalama sistolik kan basıçları 154.5±7.7 mmHg, diyastolik kan basıçları 94.3+8.1 mmHg, ortalama yaşlan 54.7±11.3 olan 22'si kadın, 13'ü erkek, toplam 35 hipertansiyonlu olgu çalışmaya alındı. Olguların tedaviye başlamadan önce tam kan sayımı, açlık kan şekeri, lipid profil (trigliserid, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol), Na+, K+, üre, Kr, total protein, albumin ve ürik asit düzeyleri incelendi. Buna ilave olarak tüm olguların bazal ve iki ay tedavi sonrası fibrinolitik parametreleri yani; t-PA antijen, PAI-1 antijen, PAI-1 aktivite, t-PA/PAI antijen oranı, fibrinojen ve euglobulin erime zamam değerleri incelendi. Tedaviye başlamadan önce tüm hastaların 12 derivasyonlu elektrokardiyografi kayıtlan alındı, anteroposteriyor akciğer röntgenleri çekildi ve transtorasik ekokardiyografileri yapıldı. Olgulanmızda iki ay süre boyunca selektif ?ı bloker özelliği yanısıra nitrik oksit sentaza etkisi olan nebivolol tedavisi uygulandı. İki ay sonunda tüm olgularda sistolik kan basıncında (p0.05) ve PAI-1 aktivite (p>0.05) düzeylerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Tedavi sonunda tüm olgularda fîbrinojen düzeylerinde anlamlı bir azalma saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF NEBIVOLOL ON FIBRINOLYTIC PARAMETERS IN MILD AND MODERATE HYPERTENSIVE PATIENTS SUMMARY Primary Hypertension is a worldwide health problem as it is prevalent and has many complications that lead to morbidity and mortality. In hypertension, medical treatment not only maintains blood pressure control but also prevent organ damage. In our study, we aimed to investigate the effect of nebivolol, which is a new, third- generation ?ı blocker agent, on fibrinolytic parameters in mild and moderate hypertensive subjects with no end organ damage. Newly diagnosed 35 hypertensive patients (22 female, 13 male), whose mean systolic blood pressure was 154+7.7 mmHg and mean diastolic blood pressure was 94.3+8.1 mmHg, and average 54.7±11.3 years old age were included to the study. In all cases markers of metabolic status including fasting blood glucose, triglycerides, total cholestrol, high and low density lipoproteins, uric acid, urea, total protein, albumin, electrolyte markers (Na+, K+, CI") and total blood count levels were determined before medical treatment. Furthermore, In all cases markers of fibrinolytic sistem which are t-PA antigen, PAI-1 antigen, t-PA/PAI antigen index, PAI-1 activity, fibrinogen and euglobulin clotting lysis time levels were determine initially and after two months treatment with nebivolol. Also, before treatment in all patients 55initial electrocardiogram, two dimentional echocardiogarphy and anteroposterior chest radiogram were obtained. All cases received 5 mg nebivolol for two months. After this period in all cases systolic and diastolic blood pressures decreased to normal values (p0.05) and activity (p>0.05) did not show significant change. After treatment, in all cases the fibrinogen levels decreased significantly (p0.05).