Shouldering the burden: Water conservation campaigns and the question of responsibility
Yükü omuzlamak: Suyu koruma kampanyaları ve sorumluluk sorusu
  1. Tez No: 806448
  2. Yazar: GİZEM BÜTÜNER
  3. Danışmanlar: Prof. NURİ ZAFER YENAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez suyun ne olduğu ve tarım ve endüstriyel su kullanımı evlerdeki su kullanımından çok daha fazlayken, suyu koruma kampanyalarının su kıtlığı için neden bireyleri suçladığı sorularını ele almaktadır. Bu iki soru var olan çalışmaların ve Finish'in su ayak izi kampanyası Yarının Suyu'nun eleştirel söylem analizi ile incelenmesiyle cevaplanmaya çalışılmıştır. Tezin ilk bölümü suyun toplumda, politikada, ekonomide ve çevrede değişen anlamlarını keşfetmektedir. Temel argümanı suyun ilişkilenmelerinde bir kaynak, meta veya obje olmaktansa, kendi içerisinde değeri olan soyut bir melez olduğudur. Suyun farklı insanlar için değişen çeşitli anlamlarını belirledikten sonra, bu tez bireylerin neden su ayak izleri kampanyalarında suçlandıklarını tartışıyor, temel sebep olarak da bu tarz kampanyaların suyu korumamız gereken bir hak olarak iddia etmelerine rağmen, aslında kar edilecek bir meta olarak görmeleri olduğunu savunuyor. Bu iki genel temayı tartışırken, bu tez insan merkezci ve doğa/kültür gibi ikili bakış açılarını eleştiriyor ve toplum ve suyun içten ilişkili olduğunu ve birbirlerini değiştirdiklerini birbirleriyle ilişkilerinde değiştirildiklerini savunur. Bu durumda, bu tez küresel su krizinin sebeplerini insanlığa bağlar, dolayısıyla bu kriz yalnızca insanların su ile ilgili bakış açılarını kaynakçı bir bakış açısından suyun içsel değerini tanıma üzerine değiştirmekle mümkündür. Bu tezin vardığı sonuç şudur: yalnızca suya verdiğimiz değeri değiştirebilirsek ve sorumluluğu bireylere yüklemek yerine üretimi a sürdürülebilir yapabilirsek, su krizini çözebiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis tackles the questions of what water is and why water conservation campaigns blame individual actions for water scarcity while agricultural and industrial uses of water are much more than household use. The two questions are approached through a critical discourse analysis of the existing literature on water and Finish's water footprint campaign called Yarının Suyu. The first part explores the changing meanings of water in society, politics, economics, and the environment, arguing that water is an abstract hybrid with an intrinsic value as the subject in its encounters with others rather than a mere object as a resource or commodity. After establishing various meanings of water to different sets of people, the thesis uncovers why individuals are accused in water footprint campaigns, arguing that such campaigns regard water as a commodity to be profited from in contrast to their claims of water as a right to protect. Engaging with these two broad themes, this thesis criticizes an anthropocentric approach and the binary of nature/culture, arguing that water and society are internally related, transforming and being transformed in their relations. As such, it traces the global water crisis back to humanity, which can only be resolved by people changing their mindsets regarding water from a resourcist one to acknowledging its intrinsic value. The thesis concludes that only if we can change how we value water by not putting the responsibility on individuals and by making production and supply more sustainable, can we solve the water crisis.