The Genesis of Kazak nationalism and independent Kazakstan: A history of native reactions to Russian-Soviet policies
Bağımsız Kazakistan ve Kazak milliyetçiliğinin kökeni: Rus ve Sovyet politikalarına yerel tepkinin bir tarihi
  1. Tez No: 89737
  2. Yazar: MERYEM KIRIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ LÜTFİ KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırma, asrımızın son on yılında bağımsızlığım almış bir ülke olan ve son üç asır zarfında, önce Rus Çarlık idaresi, onun akabinde Sovyet idaresi allında bulunduğundan dolayı, bugün problemlerle karşı karşıya olan Kazakistan'ın siyasi, askeri ve ekonomik geçmişine ait problemleri konu edinmiştir. Bu çalışma Kazakistan'ın bugünkü problemlerine çözüm aramak için, olayların tarihi kökenini araştırmayı da konu edinmiştir. Bu araştırma, Kazakistan olarak adlandırılan bir ülkede, nüfusun sadece bir kısmım teşkil eden Kazakların varolma ve yokolmasıyla çok yalandan ilgili birçok konunun irdelenmesini amaç edinmiştir. Böyle bir çalışmaya başlamak, Kazakistan'ın halihazırdaki problemlerine çözümler aramak ihtiyacından doğdu. Kazakistan'daki toprak, nüfus problemi, siyasi katılım, Kazak dilinin meseleleri gibi birçok konuların geçmişte hangi şartlarda oluştuğu tarihi perspektifle irdelenmeye çalışıldı. Kazakistan'ı, eski merkez, Moskova'ya askeri ve ekonomik yönden bağlayan konular da onu bağımsızlığım engelleyen maseleleri teşkil ediyor. Kazak aydın ve elit tabakası, bu ülkede yeniden kuvvetlenen milliyetçi bir akımın sembollerine dönüşüyorlar. Bu yüzden son üç asırda yaşamış ve halen yaşamakta olan en önemli Kazak liderlerinin ve Kazak aydınlarının elli kadarının çok kısa biyografileri bu tezin sonuna eklenmiştir. Bu tezin gayesi, akademik ve siyasi dünyanın dikkatini, önemli bir konuya çekmektir. Bu da, son üç asırda (Kazakistan'da vukuu bulan olaylara) Kazak aydın ve elit tabakasının görüşünü yansıtmak ve onların hareket, fikir ve aktivitelerinin ışığında Kazakistan'daki yerli Kazak tepkilerini göz önüne sermektir. Kazakistan'da sağlanacak etnik ve sosyal istikrarın temelini oluşturmak için olaylara bu açıdan bakmak gerektiğine inanılmıştır. Bu amaçla, batı literatüründe, Kazak yerli görüşüne yer veilmemesinden kaynaklanan boşluğun bu tezle doldurulduğu inancım taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
This manuscript is a study the political, social, and administrative past of the Kazaks who became independent at the last decade of this century, shouldering all the burdens and problems of being a subject people first to the Russian Tsarist order and later to the Soviet rule. It is a search to find solutions to the present-day problems by focusing to the historical roots of the matters. This study attempted to focus on issues vital for the very survival of the Kazaks who are now only a part of the population in the land called Kazakstan. The need to launch such a study stemmed from the fact of seeking an answer to the problems of the present-day Kazakstan. Thus a historical account of the roots of the issues, such as land, population change, political participation, and dilemma of the native language were choosen as the topics of the work. Kazak economic and military dependence to its former center, Moscow, was another dimension of the difficulties, this new state face in its path towards an independent survival. Kazak native elite and intellectuals became the symbols of a new nationalist trend in Kazakstan. Thus short biographies of some fifty most prominent Kazak political, military, intellectual and administrative elite provided an important contribution. It is hoped that this work will help to draw the attention of the academic and political world to one important dimension, reactions of the native part of the society, during the last three centuries, in the actions, ideas, and activities of the native elite. It is believed that the future ethnic stability need such a focus if there is going to be a stable social and ethnic order in Kazakstan. Thus it is an attempt to fill the gap in western literature with the most needed native account of the facts.