Informal learning experiences of school counselors during the COVID-19 pandemic
Okul psikolojik danışmanlarının COVID-19 döneminde yaşadıkları enformel öğrenme deneyimleri
- Tez No: 806449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı okul psikolojik danışmanlarının COVID-19 pandemisi döneminde yaşadıkları zorlukları, fırsatları, enformel öğrenme deneyimlerini ve zorluklarla başa çıkma stratejilerini yetişkin eğitimi perspektifinde araştırmaktır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan fenomenoloji kullanılmıştır. Biri pilot çalışma olan on üç (13) okul psikolojik danışmanının yarı yapılandırılmış görüşmelerinde rehberli görüşme sorularından yararlanılmıştır. Görüşmelerin birebir transkriptlerine MAXQDA nitel veri analiz programından yararlanılarak tematik analiz uygulanmıştır. Mevcut çalışmada on yedi (17) tema ortaya çıkmıştır: zorluklar başlığı altında dört (4) tema, fırsatlar başlığı altında beş (5) tema, enformel öğrenme başlığı altında dört (4) tema ve zorluklarla başa çıkma başlığı altında dört (4) tema ortaya çıkmıştır. İyi olma hali üzerindeki olumsuz etkiler, iletişim zorlukları, teknoloji uyum zorlukları ve profesyonel/mesleki prosedür zorlukları temaları, COVID-19 salgınının zorluklarıdır. Zaman ve mekan açısından esneklik ve zamandan tasarruf, kendi kendine başlatılan mesleki gelişim için fırsat, kolaylık ve rahatlık, katılımın kolaylaştırılması ve çevrimiçi danışmanlık temaları COVID-19 pandemisinin fırsatlarıdır. Sosyal medya ve dijitalleşme, sivil toplum kuruluşları (STK'lar), okuma ve araştırma ve sosyal destek grupları temaları enformel öğrenme deneyimleridir. Güvenilir kaynaklardan bilgiye erişim, fiziksel özbakım faaliyetleri, akran dayanışması ve günlük rutinleri sürdürme başa çıkma stratejileridir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the challenges, opportunities, informal learning experiences, and strategies for coping with the difficulties of school counselors during the COVID-19 pandemic from the adult education perspective. Phenomenology was employed in the research as one of the qualitative research approaches. Guided interview questions were utilized during the semi-structured interviews of the thirteen (13) school counselors, one of which was a pilot study. Thematic analysis was used for the verbatim transcripts of the interviews by utilizing MAXQDA qualitative data analysis program. In the current study, seventeen (17) themes emerged: four (4) themes emerged under the title of challenges, five (5) themes under the title of opportunities, four (4) themes under the title of informal learning, and four (4) themes under the title of strategies to cope with challenges. The themes of adverse effects on well-being, communication difficulties, technology adaptation challenges, and professional/vocational procedure difficulties are challenges of the COVID-19 pandemic. The themes of flexibility in terms of time and locality, the opportunity for self-initiated professional development, convenience and comfort, facilitation of participation, and online counseling are opportunities for the COVID-19 pandemic. The themes of social media and digitalization, non-governmental organizations (NGOs), reading and researching, and social support groups are informal learning experiences. The themes of getting information from reliable sources, physical self-care activities, professional solidarity, and connectedness, and maintaining daily routines are coping strategies.