Beyond words: Art and the artist in the twentieth-century British novel
Sözcüklerin ötesinde: Yirminci yüzyıl İngiliz romanında sanat ve sanatçı
  1. Tez No: 806510
  2. Yazar: ERKİN KIRYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Edebiyat ve görsel sanatlar arasındaki yakın ilişkiye odaklanan bu tez, yirminci yüzyıldan seçilen dört İngiliz romanında sanatın işlevlerini ve sanatçının rollerini tartışmaktadır. Bu romanlar sırasıyla W. Somerset Maugham'ın The Moon and Sixpence (Ay ve Altı Para) (1919), Virginia Woolf'un To the Lighthouse (Deniz Feneri) (1927), Iris Murdoch'ın The Sandcastle (Kumdan Kale) (1957) ve Salman Rushdie'nin The Moor's Last Sigh (Mağriplinin Son İç Çekişi) (1995) adlı romanlarıdır. Bu çalışmanın amacı, bu eserlerde yer alan sözle üretilmiş resimlerin ve ressam karakterlerin dekoratif amaçlar için ya da ana anlatıya ilave olarak yerleştirilen aksesuarlar olarak kullanılmadıklarını tartışmaktır. Bunun yerine, bu tezin temel önermesi, resimlerin ve ressamların yardımcı yan işlevselliğini gösteren resimsel veya ressamsal rollerinden öte, ototelik, yani, amacı ve sonucu kendinde biten ya da varlık amacını kendinde taşıyan yapılar oldukları fikridir. Seçilen tüm romanlarda, resimsel süreç içinde yer alan ressam karakterler bulunmaktadır. Bu da, bu anlatılardaki ekphrasis kavramını ayrıntılı bir biçimde değerlendirmeyi gerektirmektedir. Bu bağlamda, tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, edebiyat ve görsel sanatlar arasındaki ilişkileri açıklamakta ve kardeş sanatlar teorisinden sanatlararası ilişkilere kadar uzanan bir kavramsal güzergah izlemektedir. İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümler, bu romanlardaki resimlerin ve ressamların çok katmanlı anlamlarını göstermek için romanlardaki resimlerin işlevlerini ve ressamların rollerini farklı bağlamlarda tartışmaktadır. Romanların tartışmalarından önce, her bölüm aynı zamanda yazarların görsel sanatlara olan ilgisini ve görsel sanatlarla olan ilişkisini açıklamaktadır. Bunlara ek olarak, bu bölümler, romanların tartışmasını geliştiren, sanat ve sanatçının kavramsallaştırılması amacıyla eleştirel yaklaşımları da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, which focuses on the affinities between literature and the visual arts, discusses the functions of art and the roles of the artists in four novels selected from twentieth century British literature: W. Somerset Maugham's The Moon and Sixpence (1919), Virginia Woolf's To the Lighthouse (1927), Iris Murdoch's The Sandcastle (1957), and Salman Rushdie's The Moor's Last Sigh (1995). The scope of the dissertation is to discuss that verbal paintings and artist characters in these novels are not used for decorative purposes, or are not accessorial to the main narrative. Instead, the major premise rests upon the idea that paintings and artists are autotelic, which means that they have a purpose and end in themselves rather than functioning as subsidiary pictorial or painterly frames. In all of these selected novels, there are artist characters who are situated in the process of painting, which as a result, require elaboration on ekphrasis in these narratives. In this sense, the dissertation is divided into five main chapters. The first chapter explains the relationship between literature and the visual arts, and traces the route from the sister arts theory to the interartistic relations. The second, third, fourth, and fifth chapters discuss the functions of paintings and the roles of the artists in different contexts in order to point out that they provide multilayers of meanings in these novels. Before the discussion of these novels, each chapter also presents the author's interest in and relationship to the visual arts, and the critical lens that offers the conceptualisation of art and the artist, which crystallise the discussion of the novels.