Yirminci yüzyıl resim sanatında güç ve anafilaksi
Power and anaphylaxis in painting in 20th century
  1. Tez No: 630251
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA VARLIK ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yirminci yüzyıl sonrasında özne olarak sanatçı, kendi var oluş gücünü sanatsal yaratım ve üretimleriyle ilişkilendirmiş, yaşama dair varlık sorunsallarını bu düşünüş üzerinde oluşturmuştur. Sanatın ne olduğu ve sanatçının kim olduğu elbette çokça tartışılmış ve yorumlanmıştır. Ancak bu sorguların bir ucunun hatırlayış edimi oluşu (yani bilişsel oluşu), bu konu hakkında birçok düşünürü sanat ve bellek ilişkisine vardırmıştır. Bu bağlamda en ilksel biçimiyle insanın iz bırakışından başlayan ve sanat yapmaya evrilen süreç, insanlığa dair bir bellek yoklaması olarak irdelenebilir. Böyle bir yaklaşımla da sanatçıyı, yaşamı tarihin satır aralarına kaydeden bir vakanüvis olarak görmek doğru bir yaklaşım olacaktır. İnsanlık tarihinin dilsiz kaydedilmiş izi sürülebilir bu kayıtları, zamansız bir şekilde duyumsanabilmektedir. İnsana dair bu duyumlar, kuşkusuz özneler arası bir etkileşim sonucu belirmiştir. Dilin bile ötesine geçen bu duyum, tam bir özgürleşme alanı olarak sanatçının etkinlikleri ve eserlerinde belirir. Böyle bir düşünme tarzıyla sanat olgusu da öznenin sanatla etkileşimi arasında sorgulanmalıdır. Bu etkileşimler, güç ve anafilaksi kavramlarıyla ilişkilendirilmiş, bu tezde ileri sürülecek iddiaların ve kavramların çatılarında ya da köklerinde aranmıştır. Bu tezin araştırma konusu olarak, güç ve anafilaksi arasındaki benzerlik ve farklılıkların araştırılması tercih edilmiş, bu iki kavramın özellikle resim sanatındaki örnekleri üzerinden ortaya konan sav ispatlanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda sanatçıların üretimlerinde bu iki kavramın izleri aranarak sanat tarihindeki cevaplar bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the twentieth century, the artist, as the subject, associated his existence power with his artistic creations and productions, and formed the problematic issues of life on this idea. Of course, what art is and who the artist is has been widely discussed and interpreted. However, the fact that one end of these queries is the act of recollection (that is, it is cognitive) has brought many thinkers about this subject to the relationship between art and memory. In this context, the process that started with the trace of human in its most original form and evolved into art can be examined as a memory poll of humanity. With such an approach, it would be a correct approach to see the artist as a historiographer that records life between the historic lines Mute recorded traces of human history can be follow in wake, these records can be felt in a timeless manner. These sensations about human beings have undoubtedly emerged as a result of interaction between subjects. This sensation that goes even beyond the language appears in the artist's activities and works as a real field of liberation. With such a way of thinking, the phenomenon of art should also be questioned between the subject's interaction with art. These interactions have been associated with the concepts of power and anaphylaxis and have been sought at the roofs or roots of the claims and concepts to be put forward in this thesis. As the research subject of this thesis, it was preferred to investigate the similarities and differences between power and anaphylaxis, and the argument put forward through the examples of these two concepts in the art of painting was tried to be proved. In this regard, the traces of these two concepts were sought in the productions of the artists and answers were tried to be found in the history of art.