Erişkin yaş grubunda tetanoz antikor düzeylerinin elisa yöntemiyle araştırılması
Evaluating the immunity to tetanus in adults in with elisa
- Tez No: 806515
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YÜCE, YRD. DOÇ. DR. NUR YAPAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Tetanoz dünyada bir milyon insidansa sahip olan ve gelişmiş ülkelerde 60 yaş üzerinde, gelişmekte olan ülkelerde ise yenidoğan yaş grubunda mortaliteye neden olan aşı ile önlenebilir bir hastalıktır. Hastalık aşılanmamış veya aşılama şeması tamamlanmamış bireyleri etkiler. Literatürde tetanoza karşı gelişen immünitenin yaş ile azaldığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de tetanoza karşı immünitenin ve erişkin yaş grubunda booster aşılama ihtiyacının belirlenmesidir. Materyal ve metod: 20-81 yaş grubu hastalarda 399 kan örneği toplandı. Tetanoz antitoksin düzeyleri Enzyme Linked Imumunosorbent Assay (ELISA) yöntemi (Genzyme Virotech Germany) kullanılarak çalışıldı. 0.1 IU/ml altındaki titreler tetanoza karşı azalmış immünite olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubunun 39.5' inde tetanoza karşı yetersiz immünite saptandı. İleri yaş ile tetanoza karşı immünitenin azaldığı görüldü. Son 5 yıl içinde booster aşı yapılan grupta son 5-10 yıl ve 10 yıldan önce aşı yapılan gruba göre daha yüksek immünite olduğu saptandı. Son 5 yıl içinde gebelik öyküsü olan kadın popülasyonda da son 5-10 yıl ve 10 yıldan daha önce gebelik öyküsü olan gruba göre daha yüksek immünite oranı olduğu görüldü. Sonuç: Erişkin yaş grubunda booster tetanoz aşısına ihtiyaç vardır. Mevcut aşılama programında erişkin yaş grubunda 10 yılda bir tetanoz aşılamasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Tetanus is a worldwide preventable disease with vaccination having an incidence of approximately one million, which causes mortality especially in neonates in developing countries and in individuals over 60 years old in developed countries. The disease particularly affects unvaccinated people or those with an incomplete vaccination schedule. It has been reported in literature that immunity to tetanus diminishes with increased age. The aim of this study was to determine the immunity to tetanus and the need for booster immunization in the adult population in Turkey. Methods: A total of 339 blood samples were collected from patients aged between 20-81 years. Tetanus antitoxin levels were studied with the Enzyme Linked Imumunosorbent Assay (ELISA) method (Genzyme Virotech Germany). Titers