Sıvılaşma ve yanal yayılma koşulları altında farklı sayısal yöntemlerle yapılan bina-kazık-zemin etkileşimi analizlerinin karşılaştırılması
Comparison of soil-pile-structure interaction analysis with different numerical methods under liquefaction and lateral spreading conditions
- Tez No: 806555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUBİLAY KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması kapsamında sıvılaşma kaynaklı yanal yayılma olayının kazıklar üzerindeki etkisini incelemektir. Eğimli arazilerde sıvılaşan zeminler, sıvılaşma sonrası mukavemet kaybettiklerinden dolayı arazi koşullarında mevcutta var olan statik kayma gerilmelerine karşı koyamazlar ve yenilirler. Bu olaya yanal yayılma adı verilir. Yanal yayılma etkileri altında tarihte birçok üstyapı ve altyapı zarar görmüştür. Bu kapsamda hem bu tür analizleri yaygınlaştırmak hem de literatüre katkı sunma amaçlı bu tez çalışması hazırlanmıştır. Tez kapsamında yanal yayılma etkileri nümerik ve analitik yöntemlerle çalışılmıştır. Hesap aşamaları detaylıca sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of liquefaction-induced lateral spreading phenomena on pile foundations. Liquefiable soils located below the gently sloping ground, due to the post-liquefaction behavior of soil that does not resist the static shear stresses then failure occurs. This fact is called lateral spreading. Several case histories exist related to that caused huge damage to the superstructures and substructures. This study was conducted in order to both disseminate such analyzes and contribute to the literature. Within the scope of the thesis, lateral spreading effects were studied with numerical and analytical methods. Calculation stages are presented in.