The development of guilt and shame attributions to moral and conventional norm transgressors
Ahlaki ve geleneksel norm ihlallerine ilişkin suçluluk ve utanç atfının gelişimi
  1. Tez No: 806554
  2. Yazar: SİMGE SEZERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SOLEY WALLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çocuklar, küçük yaştan itibaren ahlaki ve geleneksel normları ayırt ederler. Araştırmalar, çocukların ahlaki ve geleneksel normlar gibi toplumsal normları öğrenmesinde ve ayırt etmesinde duyguların rolüne işaret etmektedir. Bu çalışmada, ahlaki ve geleneksel norm ihlallerine dair suçluluk ve utanç atfının gelişimsel değişimi incelendi. Beş-altı ve dokuz-on yaş grubundaki çocuklar (Deney 1, n = 133) ve yetişkinler (Deney 2, n = 177) ahlaki veya geleneksel norm ihlali koşullarına rastgele olarak atandı. Katılımcılara, (1) ihlallere ne kadar suçluluk ve (2) utanç atfettikleri (5'li ölçeği kullanarak), (3) suçluluk ve utançtan hangisi daha çok atfettikleri, (4) ihlali ne kadar kötü ve (5) ayıp olarak değerlendirdikleri soruldu. Sonuçlara göre, tüm yaş grupları suçluluk ve utanç arasında fark göstermeden ahlaki norm ihlallerine daha yüksek derecede duygu atfetti ve bu ihlalleri daha kötü ve ayıp olarak değerlendirdi. Suçluluk ve utanç arasındaki duygu değerlendirmeleri farklılık göstermemiş olsa da katılımcıların duygular arasında seçim yapması istendiğinde 5- 6, 9-10 yaşlar ve yetişkinler suçluluk ve utancı ayrıştırdı. Beklendiği gibi, büyük çocuklar ahlaki ihlallere daha çok suçluluk, geleneksel ihlallere ise daha çok utanç atfetti. Küçük çocuklar ahlaki ihlallere daha çok suçluluk atfederken, yetişkinler geleneksel ihlallere daha çok utanç atfetti, ancak diğer atfetmeler farklılık göstermedi. Ayrıca, duygusal empatinin çocukların bu norm ihlallerinin ortaya çıkardığı duyguları ayırt edebilmesinde rol oynadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Children distinguish between moral and conventional norms very early. Past research points to the role of emotions in children's understanding of and distinguishing between different social norms such as moral and conventional norms. The present study investigated the development of guilt and shame attributions to moral and conventional norm violations. Five-6- and 9-10-year-olds (Experiment 1, n = 133) and adults (Experiment 2, n = 177) were randomly assigned to moral or conventional norm transgression conditions. Participants were asked (1) to rate how much guilt and (2) shame the transgressor should feel using a 5-point scale, (3) to choose which of the two emotions (guilt vs. shame) the transgressor should feel more and (4) to rate how bad and (5) how shameful (ayıp) the violations are. Results suggested that all age groups had higher ratings regarding emotions (guilt and shame) and badness and shamefulness to moral compared to conventional violations. Although emotion ratings did not differ across guilt and shame, 5-6, and 9-10-year-olds and adults distinguished guilt and shame in forced-choice attributions. As expected, older children attributed more guilt to moral, but more shame to conventional norm transgressors. Younger children ascribed more guilt to moral, and adults ascribed more shame to conventional transgressors, but other attributions did not differ. Affective empathy was also found to play a role in children's ability to distinguish the emotions these norms violations elicit.