6 şubat kahramanmaraş depremlerinde Gölbaşı gölünde (Adıyaman/Gölbaşı) sismik olarak tetiklenen yanal yayılma/heyelanın araştırılması
Investigation of seismically induced lateral spreading/landslide in gölbaşi lake (Adiyaman/Gölbaşi) during the february 6 Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 958540
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan (Ekinözü) bölgeleri olarak belirlenen, büyüklükleri 7.7 ve 7.6 (Mw) olan iki büyük deprem meydana gelmiştir. Depremlerin etkileri 11 ilde hissedilerek geniş bir coğrafyada yıkıcı etkilere yol açmıştır. Özellikle Hatay ve Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde olmak üzere birçok noktada zemin sıvılaşmasından kaynaklı kum kaynaması, yanal yayılma, heyelan, taşıma gücü kaybı ve oturma gibi deformasyonlar gözlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Adıyaman Gölbaşı ilçesinde bulunan Gölbaşı Gölü kenarında meydana gelen heyelanın değerlendirilmesine yönelik çalışmalar sunulmaktadır. Deprem sonrası yapılan saha çalışmaları doğrultusunda, araştırma alanının jeolojik yapısı oluşturulmuş, zemin tabakalarına ait parametreler belirlenmiş ve sıvılaşma analizleri yapılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında, deprem öncesine ait durumu temsil eden limit denge analizi gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar, deprem öncesi koşulların stabilite açısından yeterli olduğunu göstermiştir. İkinci aşamada ise sıvılaşma potansiyeli olan zeminlerin kayma dayanımı parametreleri azaltılarak limit denge analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada Seed ve Harder (1990), Stark ve Mesri (1992) ve Idriss (1999) tarafından geliştirilen grafikler kullanılarak sıvılaşma potansiyeli bulunan zemin tabakaları için drenajsız rezidüel kayma dayanımı parametreleri seçilmiş ve her biri için ayrı ayrı limit denge analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler, sıvılaşma sonrası güvenlik sayısının kullanılan parametrelere bağlı olarak büyük değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle alt ve orta sınır parametreleri, göl kenarında meydana gelen heyelanı ve eski Gölbaşı Meslek Yüksekokulu binasının su altında kalmasını açıklamada daha gerçekçi sonuçlar vermiştir. Ayrıca deprem sonrası durumu temsil eden analizlere göre Seed ve Harder (1990) ile Idriss (1999) yöntemlerinde akma sıvılaşması beklenmezken, Stark ve Mesri (1992) yöntemine göre deprem sonrası kaymanın devam edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
On February 6, 2023, two major earthquakes with magnitudes of 7.7 and 7.6 (Mw) occurred, with epicenters located in the Pazarcık and Elbistan (Ekinözü) regions of Kahramanmaraş. The effects of these earthquakes were felt across 11 provinces, causing widespread destructive impacts. Deformations due to soil liquefaction such as sand boils, lateral spreading, landslide, bearing capacity failure and settlement were observed in many locations, especially in Hatay and the Gölbaşı district of Adıyaman. This study presents investigations related to the landslide that occurred along the shore of Lake Gölbaşı, located in the Gölbaşı district of Adıyaman. Following field investigations conducted after the earthquake, the geological structure of the study area was established, parameters of the soil layers were determined, and liquefaction analyses were performed. In the first phase of the research, a limit equilibrium analysis representing pre-earthquake conditions was conducted. The results showed that, prior to the seismic event, the stability of the ground was sufficient. In the second phase, limit equilibrium analyses were performed by reducing the shear strength parameters of the soils with liquefaction potential. At this stage, residual undrained shear strength parameters for soil layers with liquefaction potential were selected from the charts developed by Seed and Harder (1990), Stark and Mesri (1992), and Idriss (1999), and separate limit equilibrium analyses were performed for each parameter set. The analyses demonstrated that, after liquefaction the factor of safety varies greatly depending on the parameters used. The lower bound and middle bound parameters provided more realistic results for explaining landslide along the lake shore and the submergence of the old Gölbaşı Vocational School building. In addition, according to analyses representing the post earthquake condition, flow liquefaction is not expected using the methods of Seed and Harder (1990) and Idriss (1999), whereas the method of Stark and Mesri (1992) predicts that sliding will continue after the earthquake.