Koroner arter hastalığında miyokard sintigrafisi
- Tez No: 80656
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
-78- ü Z E T Çalışmamızda, angina pektoris şikâyeti ile başvuran, miyokard infarktüsü şüphe veya tespit edilen 9 vak'a EKG ve sintigrafik olarak incelendi. Bu vak'alarda EKG ve sintigrafi- nin klinik ön tanı ile uyumu araştırılarak değerlendirildi. Çalışmamıza alınan 9 angina pektorisli hastanın klinik ön tanı olarak 4 'ünde okut MI, 2' sinde mükerrer MI+angina pek toris, l'inde ise geçirilmiş MI+anstabil angina düşünülmüştür. ?s Aynı vak'aların EKG incelemelerinde ; 4 vak'ada infarktüs, 2 vak'ada iskemi, 1 vak'ada anstabil angina, 1 vak'ada LBBB sap tanmış, 1 vak'a ise EKG olarak normal bulunmuştur. Klinik ve EKG olarak yukardaki bulgulara sahip hastalarda yapılan sintig rafik değerlendirmede 5 vak'ada nekroz, 2 vak'ada iskemi tespit edilmiş, geri kalan 2 vak'a ise normal perfüzyon göstermiştir. Klinik ve EKG olarak infarktüs düşünülen 4 vak'ada da sintigrafide nekroz tespit edilmiştir. Klinik olarak akut MI düşünülüp EKG'de iskemi tespit edilen 2 vak'anın yapılan sin- tigrafilerinde lvak'a iskemi gösterirken 1 vak'ada normal per füzyon saptanmıştır. Ayrıca, angina pektoris ön tanısıyla tet kik edilen 1 vak'ada EKG normal olmasına rağmen sintigrafide iskemi gözlenmiştir. Bu çalışma, miyokard sintigraf isinin klinik ve EKG ta nılarını kesinleştirmede ve tanı konma güçlüğü olan vak'alar da tanıyı ortaya çıkarmada yararlı bir noninvaziv araştırma metodu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
?79- SUMMARY Nine patients who suffered from angina pectoris and/or myocardial infarction were examined with F C G and myocardial scintigraphy. In all nine cases the compatibility of the ECG and scintigraphy, with the preliminary examination were observed. First clinical examination showed that four of these patients had myocardial infarction, two had repeated myocardial infarction and angina pectoris, two had angina pectoris and one had old myocardial infarction and unstable angina pectoris. The same cases, evaluated with the ECG, provided the following results ; four myocardial infarction, two myocardial ischemia, one unstable angina, one LBBB and one normal. Patients with the above diagnosis investigated sc int i graphy ca 1 ly and found to have five cases of myocardial necrosis, two myocardial ischemia and two normal. Four patients who supposedly had myocardial infarction were found to have myocardial necrosis after scintigraphic exa mination. Besides, two cases with acute myocardial infarction suspicion, showed ischemia and normal perfusion after scinti graphy. Moreover, one patient who seemed to have angina pectoris, was observed to have ischemia, although he had normal ECG. This case study demonstrates the useof myocardial scinti graphy in testifying ECG and clinical examinations and in detec ting peculiarities which could otherwise not be named exactly.