Koroner arter hastalığında miyokard perfüzyon sintigrafisi bulgularının koroner bt anjiyografide elde edilen koroner arter kalsiyum skoru ile ilişkisi
Relationship between myocardial perfusion scintigraphy findings and coronary artery calcium score obtained in coronary ct angiography in coronary artery disease
- Tez No: 924790
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Miyokard perfüzyon sintigrafisi (MPS), koroner arter hastalığı (KAH) tanısında kullanılan noninvaziv ve fonksiyonel görüntüleme yöntemidir. BT koroner arter kalsiyum (KAK) skoru ise aterosklerozun varlığı ve yaygınlığını gösterir. Bu çalışmanın amacı, KAH tanısında MPS ile KAK skoru arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2022-Ağustos 2024 tarihleri arasında MPS, koroner BT anjiyografi görüntülemesi ve KAK skorlaması yapılan hastalar incelendi. Görüntülemeler arasında 1 aydan fazla süre geçmeyen, iki görüntüleme arasında kardiyak olay gelişmeyen ve revaskülarizasyon yapılmamış hastalar çalışmaya dahil edildi. MPS görüntülemesinde toplam stres skoru (TSS) ve toplam istirahat skorları (TRS) 17 segmentin skorları toplanarak elde edildi. TSS'den TRS'den çıkarılmasıyla toplam fark skoru (TFS) hesaplandı. MPS'de TSS>1 ve TFS>1 olan görüntüler iskemi olarak kabul edildi. Hastaların Agatston yöntemiyle hesaplanan KAK skoru değerleri kaydedildi. KAK skoru ile MPS ilişkisini değerlendirmek için literatürdeki çeşitli KAK skoru kesme değerlerine göre ayrı ayrı değerlendirme yapıldı. Anlamlı koroner stenoz lümen çapında ≥%50 stenoz olması olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 202 hasta dahil edildi. Hastaların %30,2'sinde MPS'de iskemi bulgusu mevcuttu. KAK skoru 0 olan hastaların %29,4'ünde, KAK skoru ≥400 olan hastaların ise %43,5'inde miyokardiyal iskemi saptandı. MPS görüntülemesi normal olan hastalarda KAK skoru >0 sıklığı %57,4 idi. DM ile miyokardiyal iskemi arasında ilişki vardı (p0 olan 81 hastanın %22,2'sinde ise koroner BT anjiyografide anlamlı stenoz (≥%50) saptandı. Sonuç: KAH'ın değerlendirilmesinde KAK skoru iskemi varlığı veya yokluğundan bağımsız olarak MPS görüntülemeyi tamamlayıcı rol oynamaktadır. MPS görüntülemesi normal olan hastalarda koroner kalsifikasyonun olmaması aterosklerotik hastalığın olmadığının güçlü bir göstergesidir. MPS'de perfüzyon değişikliğine yol açmayan yüksek KAK skoru subklinik aterosklerozun göstergesi olabileceği gibi obstrüktif KAH ve ciddi kardiyak olaylar için de uyarıcı olabilir. Hibrit SPECT/BT ve PET/BT sistemleri KAH şüphesi olan hastalarda tek seansta değerlendirme yapmak için yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Myocardial perfusion scintigraphy (MPS) is a noninvasive and functional imaging method used in the diagnosis of coronary artery disease (CAD). CT coronary artery calcium (CAC) score indicates the presence and extent of atherosclerosis. The aim of this study is to investigate the relationship between MPS and CAC score in the diagnosis of CAD. Material and Method: Patients who underwent MPS, Coronary CT Angiography imaging and CAC scoring between January 2022 and August 2024 were examined. Patients who did not have more than 1 month between scans, who did not develop a cardiac event between two scans and who did not undergo revascularization were included in the study. In MPS imaging, summed stress score (SSS) and summed rest scores (SRS) were obtained by adding the scores of the 17 segments. Summed difference score (SDS) was calculated by subtracting the SRS from the SSS. Images with SSS>1 and SDS>1 in MPS were accepted as myocardial ischemia. CAC score values of the patients were calculated with the Agatston method. Separate evaluations were made according to various CAC score cut-off values in the literature in order to evaluate the relationship between CAC score and MPS. Significant coronary stenosis was defined as a vessel with ≥50% luminal stenosis on CT angiography. Results: 202 patients were included in the study. İschemia findings in MPS were observed in 30.2% of the patients. Myocardial ischemia was detected in 29.4% of the patients with CAC score 0 and in 43.5% of the patients with CAC score ≥400. In patients with normal MPS imaging, the frequency of CAC score >0 was 57.4%. There was a relationship between DM and myocardial ischemia (p0 and normal MPS imaging. Conclusion: In the evaluation of CAD, the CAC score plays a complementary role to MPS imaging, regardless of the presence or the absence of myocardial ischemia. In patients with normal MPS imaging, the absence of coronary calcification is a strong indicator of the absence of atherosclerotic disease. A high CAC score that does not cause perfusion changes in MPS may be an indicator of subclinical atherosclerosis. It may also be a warning for obstructive CAD and major cardiac events. Hybrid SPECT/CT and PET/CT systems may be useful for single-session evaluation in patients with suspected CAD.