The tenth century Byzantine expansion in Crete, Cyprus, and Northern Syria: Ideology and practice
Girit, Kıbrıs ve Kuzey Suriye'de onuncu yüzyıl Bizans genişlemesi: İdeoloji ve pratik
  1. Tez No: 806561
  2. Yazar: BERKE ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KORAY DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Modern çalışmalarda, Bizans-İslam sınırı genellikle yekpare bir bütün olarak algılanmakta; hem her bir sınır bölgesini birbirinden farklı kılan bölgesel iç dinamikler hem de Bizans devletinin sınır bölgelerini yönetme konusundaki farklı politikaları göz ardı edilmektedir. Bu tez genel çerçeve itibariyle, Girit, Kıbrıs ve Kuzey Suriye'deki onuncu yüzyıl Bizans genişlemesine karşılaştırmalı ve mikro ölçekli bir bakış sunarak, Bizanslıların hem ideolojik olarak hem de uygulamada ele geçirdikleri sınır bölgelerini nasıl farklı yollarla değerlendirip tanzim ettiğini anlamayı amaçlamaktadır. Tezin ilk iki bölümü onuncu yüzyıl Bizans genişlemesinde coğrafi söylem ve savaş söyleminin nasıl kurulduğunu inceler. İlk bölüm, her bir bölgenin kendine has uzun vadeli sosyal, dini ve siyasi dinamiklerininin hatırasının Konstantinopolis merkezli yazar-çizer kesimi tarafından oluşturulan coğrafi söylemi ne kadar güçlü bir biçimde şekillendirdiğini göstermeye odaklanırken, ikinci bölüm imparatorluk topraklarını savunma ve korumaya odaklanan, devletin ve ona bağlı yaşayan halkın güvenliğini ön plana çıkaran onuncu yüzyıl Bizans savaş söyleminin ya da savaş retoriğinin“savunmacı”doğasını tartışmaktadır. Üçüncü bölümün amacı, Bizans Devleti'nin yeniden hakimiyeti altına aldığı Girit, Kıbrıs ve Kuzey Suriye bölgelerinde uygulamaya koyduğu dini ve sivil idare pratiklerde, vergi sisteminde ve askeri örgütlenmesinde, her bir mikro bölgenin iç yapısını ve Doğu Akdeniz'deki çevre bölgelerin dinamiklerini göz önünde bulundurduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
In modern scholarship, the Byzantine-Islamic frontier is usually perceived as a monolithic entity; the inner dynamics of each frontier region, which made them distinct from one another, as well as the different treatment of each region by the Byzantines are neglected. The overarching objective of this thesis is to adopt a comparative and micro-scale approach to examine the tenth-century Byzantine expansion into Crete, Cyprus, and Northern Syria in order to trace the differences in the Byzantine treatment of the conquered regions both in ideology and practice. The first two chapters of this thesis examine the geographical discourse and the discourse of war created by the Byzantines during the tenth century military expansion. The first chapter of this thesis focuses on how the historical memory of the long-term socio-religious and political dynamics of each region strongly shaped the geographical discourse created by the Constantinople-centered literati. The second chapter discusses the“defensive”nature of the Byzantine expansion in the tenth century and argues that the Byzantine discourse on war or war rhetoric was strongly based on the idea of the protection of the empire as well as the well-being of the state and its people. The third chapter focuses on demonstrating how the religious and civil administration, taxation system, and military organization implemented after the Byzantine reconquests were shaped by the internal structue of the frontier regions and the broader dynamics of the Eastern Mediterranean.