Political Families in Byzantium: The Social and Cultural Significance of the Genos as Kin Group, c. 900-1150
Bizans'taki Politik Aileler: Akraba Grubu Olarak Genos'un Sosyal ve Kültürel Önemi, c. 900-1150
  1. Tez No: 841699
  2. Yazar: NATHAN PAUL LEIDHOLM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WALTER E KAEGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Chicago
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu tez Bizans'ta onuncu yüzyıldan on ikinci yüzyıla kadar olan daha büyük sosyal ve kültürel değişiklikleri analiz etmenin bir aracı olarak akrabalığın biçim ve işlevindeki değişikliklere odaklanmaktadır. Onuncu ve on birinci yüzyıllar, Bizans'ta Konstantinopolis dışından gelen ve zenginlikleri ve etkileri tamamen imparatorluk devletinin desteğine bağlı olmayan bir grup aristokrat ailenin öne çıkmasına tanık olmuştur. Bu aileler, beraberlerinde daha önceki siyasi seçkinlerden önemli ölçüde farklı olan belirli sosyal ve kültürel normları, özellikle de Bizans tarihçesinde, vasiyetlerinde, mahkeme kayıtlarında ve önde gelen lider mühürlerinde“genos”olarak adlandırılan geniş aile grubunda veya soylarında derin şekilde benimsenmiş olan sadakat ve kimlik duygularını getirdi. Bu ailelerin ve fikirlerinin etkisi, eski siyasi düzen sistemlerine nazaran akrabalık bağlarının sonraki yüzyılda daha öncelikli hale geldiğini görülmesiyle I. Aleksios Komnenos'un 1081'de tahta çıkmasıyla hanedanın imparatorluk bürokrasisini yeniden düzenlemesi sayesinde Bizans'taki sosyo-politik örgütlenmeyle doruğa ulaştı. On yıllardır, modern bilim adamları bu değişiklikleri Bizans ailesinin 'genişIemesi' olarak yorumlamışlardır, ancak bu olgunun ince ayrıntıları belirsizliğini korumaktadır. Araştırmanın temel amacı, Bizans aristokrat aile grubunun ya da genosun farklı bir toplumsal varlık olarak rolünü ve işlevini özellikle de onuncu yüzyıldan on ikinci yüzyıla kadar çeşitli kaynaklarda görüldüğü şekliyle siyasi ve kültürel rolünü saptamaktır. Genos, daha önce olmasa da en azından onuncu yüzyıldan itibaren Bizans'la hem bireysel hem de kolektif kimliğin tek ve en temel unsuruydu. Miras ve evlilik meselelerinde tekil bir toplumsal birim olarak ailenin baskın biçimiydi ve aynı dönemde Bizans aristokrasisi içindeki siyasi ittifakların temel yapı taşını oluşturmaktaydı. Tek bir genosun ortak üyeliğiyle oluşturulan bağ, Bizans'taki herhangi bir sosyal bağla kıyaslandığından en güçlü bağlardan biriydi. Onuncu ve on birinci yüzyıllarda Bizans'ta meydana gelen sosyal ve kültürel değişimlerden hem etkilenmiş hem de bu değişimlere aracı olmuştur. Bu yönlerden, genos, en azından oikos/hane halkı kadar önemliydi, ancak yine de modern tarihçiler arasında çok daha az anlaşılmış durumdadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on changes in the form and function of kinship as a means of analyzing larger social and cultural changes in the tenth through twelfth centuries in Byzantium. The tenth and eleventh centuries witnessed the rise to prominence of a group of aristocratic families in Byzantium who originated outside of Constantinople and whose wealth and influence were not entirely dependent upon the support of the imperial state. These families brought with them certain social and cultural norms that differed significantly from earlier political elites, in particular their deep-seated sense of loyalty to and identification with their extended family group or lineage, which surviving Byzantine histories, wills, court records, and lead seals refer to as their“genos.”The influence of these families and their ideas reached the very pinnacle of Byzantine socio-political organization with the ascent to the throne of Alexios I Komnenos in 1081, whose dynasty's reorganization of the imperial bureaucracy over the following century saw the bonds of kinship take precedence over older systems of political order. For decades, modern scholars have interpreted these changes as the 'expansion' of the Byzantine family, though the precise details of this phenomenon remain obscure. The central goal of my research is to ascertain the role and function of the Byzantine aristocratic family group, or genos, as a distinct social entity, particularly its political and cultural role, as it appears in a variety of sources in the tenth through twelfth centuries. The genos was arguably the single most fundamental element of both individual and collective identity in Byzantium from at least the tenth century, if not earlier. It was the dominant form of the family as a singular social unit in questions of inheritance and marriage, and it formed the basic building block of political alliances within the aristocracy of Byzantium in this same period. The bond formed by shared membership in a single genos was among the strongest of any social bond in Byzantium. It was both affected by and instrumental in the social and cultural changes occurring in Byzantium in the tenth and eleventh centuries. In these ways, the genos was at least as, if not more important than the oikos/household, yet it remains much less well understood among modern historians.