فرزندآوری به مثابه یک مساله اجتماعی: رویکردی برساخت گرایانه بر عمل سزارین در شهر تبریز
Bir sosyal sorunu olarak doğurganlık: Sosyal yapılandırmacılık yaklaşımıyla Tebriz'de sezaryen
  1. Tez No: 806612
  2. Yazar: MİRA ASSADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABOUALI VEDADHIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: University of Tabriz
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bir bebeğin doğumu doğaüstü bir olaydır ve anlamı fizyolojik olanın ötesindedir. Doğum her zaman kadınların kendileri hakkındaki düşüncelerini şekillendirir ve annelerin ve aile üyelerinin psikolojik ve sosyal iyilik halleri üzerinde büyük etkiye sahiptir. Günümüzde doğum artık doğal bir olay olmaktan çıkarak medikal ve tıbbi bir olay olarak görünmektedir. Dünya çapında ve İran'da artan sezaryen oranı, kadınların yaşamlarının daha fazla medikalleşmesini göstermekte ve kadınların hamilelik ve doğum sırasında uzman doktorların bilgi ve becerilerine ihtiyaç duyduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma doğurganlıkta meydana gelen değişiklikleri tanımlamaya çalışırken sezaryeni sosyal bir sorun olarak ele almakta ve yapısal ve nesnel faktörleri vurgulamak yerine zihinsel, farkındalık ve görelilik unsurlarını vurgulamaktır. Bu araştırmanın teorik yaklaşımı, sosyal sorunları algılar ve zihinsel anlamlarla açıklayan sosyal yapılandırmacılıktır. Sezaryenin sosyolojik boyutu bu araştırmada ele alınan en önemli konudur. Araştırmada veri toplamak için nitel yöntem ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmış ve Grounded Teori kullanılarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Grounded Teori tümevarımsal nitelikte ve sosyal araştırmaya dayalı olarak verilerden üretilen teorinin keşfedilmesi ile ilgilidir. Bu çalışmanın amacı sezaryen doğumun zihinsel boyutunu belirlemek ve öne çıkarmak, kadınların sezaryen doğuma yönelik zihniyetini ve kadınların doğum (doğal ve sezaryen) algısının nasıl şekillendiğini anlamaktır.
Özet (Çeviri)
Delivery is a metaphysical event and its meaning is beyond the physiological one. Delivery forms women's thought about themselves and affects on their emotional and social hygiene and their family. Nowdays delivery is'nt a natural event and it become a medical event. Raising rate of caesarean section in the world and also in Iran shows that women's life became medical. They need prenatal care and obstetrician in period of pregnancy and delivery. The aim of this thesis is study of changing that occur in childbearing. This thesis consideres the caesarean section as a social problem and instead of focus on structural and objective factors, it focus on subjective factors, women's perspective and relativity. Theorical paradigm of this research is social constructionist that consider social problem as a subjective meaning and perceptions. Sociological dimention of caesarean section is very important for us. In this research I use qualtitative method (interview) for data ghathering and grounded theory for analysis. Grounded theory is discovery theory from data. The aim of this research is recognition of women's thought, emphasis on subjective dimension caesarean section and asking questions about how forming women's imagination about delivery (total) and caesarean section (especial).