Feminist sanat kuramı perspektifinden günümüz sanatına bakış
A view of modern art from the perspective of feminist art theory
  1. Tez No: 806613
  2. Yazar: İREM ANAHTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ESRA OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında feminist sanat tarih yazımı perspektifinden günümüz sanat pratikleri ele alınmakta ve bu çerçeve içerisinde yapılan kişisel üretimler incelenmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yapılan araştırmalara odaklanan çalışmalar eşitsizliğin sanat alanında da devam ettiğini gösterir. Bu çerçevede tezde toplumsal cinsiyetten kaynaklanan hak ihlallerinden kavramından yola çıkarak sanat alanında kadının konumu ele alınmış ve feminist perspektif içerisinden üreten çeşitli sanatçıları ve eserleri anlatılmıştır. Bu araştırma üzerine inşa edilen sanat pratiğinde de kadın meselesi projelerle ve üretim sürecinde uğradıkları değişiklikler ile desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our art practices are discussed from the perspective of feminist art historiography and personal productions made within this framework are examined. It shows that the non-discrimination focusing on proposals structured on gender consumption continues in the field of art as well. In this broad thesis, starting from the rights to benefit from gender, its position in the field of art is discussed and various artists and works produced within the scope of feminist perspective are explained. In the art practice built on this research, women's issue has been tried to be supported with projects and changes in the production process.