Muhasebe meslek mensuplarının muhasebede hata ve hile algısı: Konya ili örneği
Accountants perception of error and fraud in accounting: The case of Konya
- Tez No: 806626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Muhasebe, işletmelerde gerçekleşen aynı zamanda para ile açıklanabilen, ekonomik ve parasal olayları, kaydeden, sınıflandıran bu olayları bilgi haline getirerek özetleyip raporlayan bir bilim dalıdır. Bu bilimin uygulanırken yasal mevzuat ve genel kabul görmüş toplumsal ahlaki değerlerle de uyumlu çalışmasını zorunlu kılmıştır. Muhasebe biliminin gerekleri, uygulamada işinde uzman, 3568 sayılı kanunla yetki almış SMMM'ler ve YMM'ler tarafından yerine yerine getirilmektedir. Meslek mensupları görevlerini yerine getirirken yasal mevzuatı, içinde yaşadıkları toplumsal ahlaki değerleri de göz önüne alırlar. Muhasebe gelişmeye ve dışa açık bir sistem olduğundan uygulandığı toplumun kültürel ve ahlaki değerlerinden etkilenmemesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle muhasebe verilerini etkileyebilecek iki önemli unsur bulunmaktadır. Bunlar hata ve hiledir. Muhasebe hataları kasıt unsuru olmaksızın, eksik bilgi, dikkatsizlik veya ihmal gibi davranışlarla, verilerin yanlış yorumlanması veya uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Muhasebe hileleri ise kasıtlı olarak yapılan işlemin sonucunun nasıl cereyan edeceğini bilerek mevzuat ve ahlaki değerlere aykırı olarak bilgilerin yanlış üretilmesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan muhasebe hata ve hileleri ülke ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Uluslararası düzeyde gerçekleşmiş muhasebe hileleri ve bunların sonucunda yaşanan skandallar o işletmeye olan güven sevilerini de aşağıya çekmektedir. Bu güvensizliği ortadan kaldırabilmek için muhasebede yaşanabilecek hata ve hileler için önleyici tedbirler alınmalı, ileri düzeyde muhasebe bilgisi edinilmelidir. Bu çalışmada muhasebede yaşanan hata ve hileler tespit edilerek bunların değerlendirilip açığa çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için daha önce Isparta ilinde uygulanan muhasebe meslek mensuplarına yönelik anket çalışması örnek alınarak bu çalışmanın benzeri Konya ilinde uygulanmış ve sonuçlara ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler ışığında ulaşılan sonuçlarla muhasebede yaşanan hata ve hileleri azaltmaya yönelik tedbirler tespit edilecektir. Anahtar Kelimeler Muhasebe hataları, muhasebede hileler, muhasebede denetim
Özet (Çeviri)
Accounting is a branch of science that records, classifies, and summarizes and reports economic and monetary events that occur in businesses, which can also be explained with money. This made it necessary for science to work in harmony with legal regulations and generally accepted social moral values. The requirements of accounting science are fulfilled by SMMMs and CPAs who are experts in their fields and authorized by the law numbered 3568. While performing their duties, members of the profession also take into account the legal regulations and the social moral values in which they live. Since accounting is a system that is open to development and to the outside, it is almost impossible not to be affected by the cultural and moral values of the society in which it is applied. For this reason, there are two important factors that can affect accounting data. These are errors and cheats. Accounting errors result from unintentionally, misinterpretation or application of data, such as incomplete information, carelessness or negligence. Accounting frauds, on the other hand, result from the incorrect production of information in violation of the legislation and moral values, knowing how the result of the transaction will take place intentionally. Accounting mistakes and frauds have a negative impact on the country's economy. Accounting frauds that took place at the international level and the scandals experienced as a result of these also reduce the level of trust in that business. In order to eliminate this distrust, preventive measures should be taken for errors and frauds that may occur in accounting, and advanced accounting knowledge should be obtained. In this study, it is aimed to determine the errors and frauds in accounting and to evaluate and reveal them. In order to achieve this aim, a survey study for professional accountants, which was previously applied in Isparta, was taken as an example, and similar to this study was applied in Konya, and evaluations were made regarding the results. In the light of the evaluations made, measures to reduce the errors and frauds in accounting will be determined with the results reached. Keywords Accounting errors, accounting frauds, auditing in accounting