İki boyutta hiperbolik karmaşık sayılar
Hyperbolic complex numbers in two dimensions
  1. Tez No: 806625
  2. Yazar: FİLİZ AMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada iki boyutta hiperbolik karmaşık sayılar ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Hiperbolik karmaşık sayı için üstel ve trigonometrik ifadelerin elde edilişinden bahsedilmiştir. Ayrıca iki-karmaşık sayı değerli temel fonksiyonlar için özellikler sunulmuştur. Kuvvet serileri yardımıyla tanımlanan iki-karmaşık değerli fonksiyonlar ve bu fonksiyonun analitikliği verilmiştir. Daha sonra, hiperbolik iki-karmaşık değerli reel bileşenli fonksiyonların kısmi türevleri arasındaki eşitlik ilişkilerinin mevcut olduğu gösterilmiştir. Ayrıca iki-karmaşık fonksiyonun iki nokta arasındaki integrali noktaları birbirine bağlayan yoldan bağımsızdır. Diğer taraftan çarpanlara ayırma tek olmamasına rağmen bir hiperbolik iki-karmaşık polinom lineer veya ikinci dereceden çarpanlı bir çarpım olarak yazılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, general information about two-dimensional hyperbolic complex numbers is provided. The logarithmic and trigonometric expressions for a hyperbolic complex number are discussed. Additionally, the properties of the two complex-valued functions are presented. The two-complex valued functions defined by power series and their analyticity are given. Furthermore, it is shown that there are equality relations between the partial derivatives of the hyperbolic two-complex valued real component functions. It is also noted that the integral of the two complex functions between two points is independent of the path connecting the points. On the other hand, despite not being able to be separated into factors, a hyperbolic two-complex polynomial can be written as a linear or quadratic product of factors.