Gaz kromatografi kütle spektrometresi (GC/MS) cihazı ile eroin, morfin, kodein, kokain,amfetamin, metamfetamin, MDMA ve THC'nin kalitatif analizi
Qualitative analysis of heroin, morphine, codeine, cocaine, amphetamine, methamphetamine, MDMA and THC with gas chromatography mass spectrometry (GC/MS) device
- Tez No: 806653
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHNAN ALPER, DOÇ. DR. OYA YETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Adli bilimler; günümüzde destek aldığı diğer bilim dallarındaki teknolojik gelişmelerin ışığında doğru ve kesin sonuçlar elde etme çabası içindedir. Hizmet ettiği mahkemeler, olayları çözebilmek için adli bilimlerin sunduğu doğruluğundan şüphe duyulmayan kanıtlara ihtiyaç duyar. Katı, sıvı veya gaz formunda olan uyuşturucu maddelerin tespiti için birden fazla analitik cihaz bulunmaktadır. Bu çalışmada organik çözücü sarfiyatının ve çevre kirliliğinin az olması ile güvenilir sonuçlar üretilmesi ve analiz süresinin kısa olması gibi avantajları bulunan GC/MS kullanılmıştır. Halk arasında kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan narkotik maddelerden eroin, morfin, kodein, kokain, amfetamin, metamfetamin, MDMA ve THC'nin metanol-diklormetan (50:50, v/v) çözücü karışımda hazırlanan örneklerinin belirlediğimiz parametrelerdeki genel tarama metodunda analizleri yapılarak literatüre katkıda bulunulmuştur. Seçicilik parametresi için maddelerin referans standartlarının 50 ppm konsantrasyonda hazırlanan karışım çözeltisinden enjeksiyon yapıldı. Tespit limiti (LOD) değerleri; Kodein 15ppm, Kokain 15ppm, THC 15ppm, Eroin 20ppm, Morfin 30ppm, Metamfetamin 30ppm, MDMA 30ppm ve Amfetamin için 35ppm şeklinde bulunmuştur. Ayrıca yüksek kesinlikte sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forensic sciences; today, it is in an effort to obtain accurate and precise results in the light of technological developments in other branches of science that it receives support from. The courts he serves need undoubted evidence from forensic science to settle cases. There are multiple analytical devices for the detection of drugs in solid, liquid or gaseous form. In this study, GC/MS was used, which has advantages such as low organic solvent consumption and environmental pollution, producing reliable results and short analysis time. The samples of heroin, morphine, codeine, cocaine, amphetamine, methamphetamine, MDMA and THC, which are among the narcotic substances, the use of which is becoming more and more widespread among the public, prepared in a methanol-dichloromethane (50:50, v/v) solvent mixture, were analyzed in the general screening method with the parameters we determined and contributed to the literature. has been found. For the selectivity parameter, injection was made from the mixture solution prepared at 50 ppm concentration of the reference standards of the substances. limit of detection (LOD) values; Codeine 15ppm, Cocaine 15ppm, THC 15ppm, Heroin 20ppm, Morphine 30ppm, Methamphetamine 30ppm, MDMA 30ppm and 35ppm for Amphetamine. In addition, high precision results were obtained.