Student engagement and teacher motivating style: A focus on agentic engagement and teacher autonomy support from a longitudinal and multilevel perspective
Öğrenci katılımı ve öğretmen motivasyon stili: Eylemli katılım ve öğretmenin özerklik destekleyici motivasyon stili arasındaki ilişkiye boylamsal ve çok düzeyli bir bakış
- Tez No: 806652
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, öğretmenin özerklik destekleyici stili ile öğrenci katılımı arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve öğrenci katılımının on altı haftalık eğitim döneminin başında, ortasında ve sonunda öğretmen özerklik destekleme stilindeki değişimi ne ölçüde açıkladığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Ayrıca bu çalışma öğrenci katılımının öğretmen özerklik destekleyici stilinin gelişimindeki varyansı ne ölçüde açıkladığını da ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Son olarak, çalışmada öğretmen özerklik destekleme stilini ve öğrenci katılımını etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesini de amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, karma yöntemler deseni kullanılmıştır. Akdeniz Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Yüksek Okulu'ndan 212 öğrenci çalışmanın nicel kısmına katılmıştır. Ayrıca 12 öğrenci ve bu grubun dersine giren öğretim görevlisi çalışmanın nitel kısmına katılmaya gönüllü olmuştur. Veri toplama aracı olarak Dört Boyutlu Ders Katılım Ölçeği, Öğrenme İklimi Ölçeği, gözlem formu, vur-yönlendir gözlem sistemi, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve uyarılmış hatırlama protokollerinden faydalanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, öğretmen özerklik destekleme stili ile öğrenci katılımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, eylemli katılımın öğretmen özerklik destekleyici stilindeki değişimi belli bir ölçüde açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak, öğrencilerin eylemli katılımı öğretmenlerin özerklik destekleyici motivasyon stillerindeki artışı açıklayamamıştır. Ek olarak, öğretmen özerklik destekleyici stili ile öğrenci katılımının çevresel, kurumsal, öğretmen ve öğrenci karakteri gibi birçok faktörden etkilendiği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between teacher autonomy support and student engagement and to reveal the extent to which student engagement explains the variance in teacher autonomy support at the beginning, in the middle, and at the end of a semester which is sixteen weeks long school term. It also aims at revealing the extent to which student engagement explains the variance in longitudinal increase of teacher autonomy support. Lastly, this study attempts to uncover the factors that might affect teacher autonomy support and student engagement. For this purpose, a mixed methods design research is conducted. A total of 212 participants from the School of Foreign Languages at Akdeniz University participated in the quantitative part of the study. 12 students and their instructor volunteered for the qualitative part. To collect data, Four Aspects of Student Engagement Questionnaire, Learning Climate Questionnaire, observation sheet, hit-steer observation system, semi-structured interviews, and stimulated recall protocols were utilized. The analysis of the data revealed that teacher autonomy support and student engagement had a significant relationship. It was also revealed that agentic engagement explained the variance in teacher autonomy support to some extent. However, student engagement did not explain the increase in perceived teacher autonomy support. It was found that teacher autonomy support and student engagement were affected by a number of factors such as student and teacher characteristics, course and institution related factors, and environmental factors.