Bilge Karasu yazını üzerine bir inceleme
A study on the works of Bilge Karasu
- Tez No: 806654
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ÇAĞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bilge Karasu, Türk edebiyatının özgün seslerinden biri olarak 1950 Kuşağı yazarları arasında yer alır. Yapıtlarında modernist ve postmodernist çizgileri bir arada barındıran yazar, temel sorunlar alanı olarak gördüğü meseleleri belirgin izlekler etrafında işler. İkili ve üçlü sistemler, insanın doğa unsurlarıyla ilişkisi, öteki kimliği, baskı ve şiddet, tutku ve kıskançlık gibi izleklerin yanı sıra yazma ve kurma süreci de yazarın eserlerinde ön plana çıkar. Metni ortaya koymanın kendisi de metnin sorunlarından biridir. Birer anahtar görevi üstlenen bu izlekler ve temel meseleler ana hatlarıyla kavrandığında Bilge Karasu yazınının detaylarını çözümlemek de daha kolay olacaktır. Bu çalışmada işte bu anahtar izlekler ekseninde, kapsayıcı bir okuma yapılarak yazarın eserleri için bir rehber oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bilge Karasu is among the authors of the 1950 Generation as one of the original voices of Turkish literature. The author, who combines modernist and postmodernist lines in his works, deals with the issues that he sees as the main problem area, around specific themes. In addition to themes such as dual and triple systems, the relationship of man with the elements of nature, the identity of the other, pressure and violence, passion and jealousy, the process of writing and constructing also comes to the fore in the author's works. Revealing the text itself is one of the problems of the text. It will be easier to analyze the details of Bilge Karasu's writing when these themes and basic issues, which serve as a key, are grasped in outline. In this study, it is aimed to create a guide for the works of the author by making an inclusive reading on the axis of these key themes.