Çipura (Sparus aurata) yetiştiriciliğinde kullanılabilecek alternatif bağışıklık uyarıcı ve tedavi edici tıbbi bitkilerin belirlenmesi
Determination of alternative medicinal plants could be used as immunostimulant and therapeutics in gilthead sea bream (Sparus aurata) culture
  1. Tez No: 806659
  2. Yazar: OSMAN NEZİH KENANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN, DOÇ. DR. SEVDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, yem katkı maddesi olarak kullanılan ısırgan otu (Urtica dioica) ve akçakesme bitkisi (Phillyrea latifolia) etanolik özütlerinin, çipura (Sparus aurata) balıklarında büyüme performansına, hematolojik parametrelere, doğal bağışıklık yanıtlara ve ayrıca ısırgan otu deneyi sonunda Vibrio (Listonella) anguillarum patojenine karşı hayatta kalma oranına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 0 mg/kg (kontrol); 50 mg/kg; 100 mg/kg; 200 mg/kg ve 400 mg/kg oranlarında ısırgan otu ve akçakesme etanolik özütleri yemlere ilave edilmiş, 60 gün süreyle çipura balıklarında denemesi gerçekleştirilmiştir. Her bitki için ayrı kurulan deneylerin sonucunda; ısırgan otu ve akçakesme özütlerinin büyüme performansında ve kırmızı kan hücresi, hematokrit, hemoglobin gibi kan parametrelerinde olumsuz bir etki göstermeden bağışıklığı uyardığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of nettle (Urtica dioica) and green olive tree (Phillyrea latifolia) ethanolic extracts, which are used as feed additives, on growth performance, hematological parameters and natural immune responses in sea bream (Sparus aurata). In addition, the effects on the survival rate against Vibrio (Listonella) anguillarum pathogen were determined at the end of the stinging nettle experiment. In the study, nettle and green olive tree ethanolic extracts at the rates of 0 mg/kg (control); 50mg/kg; 100mg/kg; 200 mg/kg and 400 mg/kg were added to the feeds, and the experiment was carried out in sea bream fish for 60 days. As a result of the experiments established separately for each plant; It has been determined that nettle and green olive tree extracts stimulate immunity without having a negative effect on growth performance and blood parameters such as red blood cell, hematocrit and hemoglobin.