Yüksek oranda hurda lastik kullanımının taşıyıcı hafif ve normal betonun basınç dayanımı ve eğilme dayanımı ile titreşim özelliği üzerindeki etkisi
The effect of high rate of scrap tire usage on the compressive strength, flexural strength and vibration properties of lightweight and normal concrete
- Tez No: 806672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERDAR ECEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda, dünya nüfusunun katlanarak artması sebebiyle, atılan hurda lastiklerin sayısı ciddi bir ekolojik sorun haline gelmiştir. Ayrıca agreganın çıkarılması sırasında meydana gelen çevresel ve sosyal zararlar ise arazi kullanımının tartışılan konularından biridir. Bu nedenle bu iki sorunu çözmenin yolları aranmakta olup, bu yöntemlerden biri de beton üretiminde doğal agrega yerine hurda lastiklerden retimli kauçuğun kullanılmasıdır. Bu çalışmada pomza tipi doğal hafif agrega kullanılarak üretilen taşıyıcı hafif beton ve normal betonun basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve titreşim özelikleri üzerinde hurda lastik kullanımının etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Taşıyıcı hafif ve normal betonun doğal agregası 4 tip lastikle (kırıntı ve lif formunda ve bu iki formun her biri ince ve iri) ağırlıkça %5, %10, %15 ve %20 değiştirme yaparak 6 farklı seri kauçuklaştırılmış hafif ve normal beton karışımları üretilmiştir. (28) günlük numunelerin hedef basınç dayanımı 30 MPa (küp) olarak belirlenmiştir. Hurda kauçuk içeriğinin artmasıyla kauçuklaştırılmış hafif betonun basınç ve eğilme dayanımındaki düşüş miktarı tüm serilerde kauçuklaştırılmış normal betondan daha az olmuştur. Titreşim test sonuçları incelenip analiz edildiğinde beklenmedik bir şekilde, her iki beton türünde de kullanılan kauçuk oranlarıyla orantılı olarak sönüm oranlarındaki artma veya azalmasında tutarlı bir yaklaşımın olmadığı fark edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to the exponential increase in the world population, the number of discarded scrap tires has become a serious ecological problem. In addition, environmental and social damages that occur during the extraction of aggregate is one of the controversial issues of land use. For this reason, ways to solve these two problems are sought, and one of these methods is to use rubber manufactured from scrap tires instead of natural aggregate in concrete production. In this study, the effect of the use of scrap tires on the compressive strength, bending strength and vibration properties of structural lightweight concrete and normal weight concrete produced using pumice type natural lightweight aggregate was investigated comparatively. 6 different series of rubberized light and normal concrete mixtures were produced by changing the natural aggregate of the carrier light and normal concrete with 4 types of rubber (in crumb and fiber form, and of each of these two forms a fine and a coarse size) by 5%, 10%, 15% and 20% by weight. The target compressive strength of (28) days old samples was determined as 30 MPa (cube). With the increase of scrap rubber content, the decrease in compressive and flexural strength of rubberized lightweight concrete was less than that of normal rubberized concrete in all series. When the vibration test results were examined and analyzed there was unexpectedly no consistent approach to the increase or decrease in damping ratios proportional to the rubber ratios used in both concrete types.