Kompleks hastalıklarla ilişkili genetik varyasyonun zaman-serisi genom dizileme verilerinde popülasyon genetiği yaklaşımları ile incelenmesi
Investigation of genetic variation associated with complex diseases in time-series genome sequencing data with population genetics approaches
  1. Tez No: 806673
  2. Yazar: İDİL TAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL YET, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH MERVE KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoenformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Genetik hastalıklar evrimsel sürecin bir ürünü olarak ortaya çıkar. Anatomik olarak modern insanın son 200.000 yıllık demografik tarihi, bugün yaygın görülen hastalıklarla ilişkili genetik yapıyı şekillendirmiştir. Bu süreçte genomu etkileyen evrimsel güçlerin dinamiklerini zaman-serisi genomik veriler ışığında anlamak mümkündür. Antik DNA zaman-serisi genomik bilgi sağlama potansiyeline sahiptir. Bu şekilde üretilen genomik veriyle günümüzde yaygın görülen hastalıklarla ilgili genetik yapıyı etkileyen evrimsel güçlerin çalışılması mümkündür. Bu tez kapsamında, Obezite ve Tip 2 diyabet olmak üzere tüm dünyada yüksek prevalansa sahip iki kompleks hastalıkla ilişkili genetik yapının son 10.000 yılı kapsayan değişim dinamikleri araştırılmıştır. Anadolu'dan yayınlanmış 319 antik ve 16 modern insan genom dizileme verisi Obezite ile ilişkili 18, Tip 2 diyabet ile ilişkili 415 ve 1000 nötral varyant için analiz edilmiştir. Tüm genetik varyantlar için günümüz, Neolitik (G.Ö. 10326-6700) ve Neolitik sonrası (G.Ö. 7720-50) olmak üzere üç farklı dönem için maksimum olabilirlik temelli bir yaklaşımla alel frekans yörüngeleri belirlenmiştir. FST ile hastalıklarla ilişkili varyantlar için antik ve modern Anadolu popülasyonları arasındaki genetik mesafe hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar evrimsel olarak nötral bölgelerde yer alan varyantlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Genetic diseases are the products of evolutionary process. The demographic history of anatomically modern humans over the last 200,000 years has shaped the genetic structure associated with common diseases. It is possible to understand the dynamics of evolutionary forces affecting the genome in light of time-series genomic data. Ancient DNA provides time-series genomic information. With the genomic data generated in this way, it is possible to study the evolutionary forces affecting the genetic structure of common diseases. In this thesis, we investigated the temporal dynamics of genetic structure behind Obesity and Type 2 diabetes, two complex diseases with high prevalence worldwide over the last 10,000 years. A total of 319 ancient and 16 modern human genome sequencing data from Anatolia were analyzed for 18 Obesity-related, 415 Type 2 diabetes-related and 1000 neutral variants. Allele frequency trajectories were determined for all genetic variants using a maximum likelihood-based approach for three different periods: Neolithic (10326-6700 BC), post-Neolithic (7720-50 BC), and present-day. The genetic distance between ancient and modern Anatolian populations for variants associated with disease was calculated using FST and the results were compared with variants located in evolutionarily neutral regions.