Bir (LCS)n – manifoldunun kontak pseudo-slant altmanifoldlarının geometrisi üzerine
On the geometry of contact pseudo-slant submanifolds in an (LCS)n-manifold
- Tez No: 806687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yüksek lisans tezi olarak oluşturulan bu çalışma beş bölüm içermektedir. İlk kısımda, literatür özetine yer verilmiş olup, konunun güncelliği ve tez konusuyla ilgili yapılan araştırmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, temel tanımlar ve teoremler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Lorentzian Consircular Structure manifoldlarla ilgili tanımlar, teoremler ve sonuçlar sunulmuştur. Dördüncü kısımda, (LCS)n manifoldunun kontak pseudo-slant altmanifoldlarının bölünmesiyle ilgili distribüsyonlar, integrallenebilirlik ve geodeziklik gibi geometrik özellikler tanımlanmıştır. Aynı zamanda, (LCS)n manifoldunun kontak pseudo-slant çarpımı üzerine bazı sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak, beşinci bölümde, ortaya çıkan sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which was created as a master's thesis, includes five chapters. In the first part, a summary of the literature is given, the topicality of the subject and the researches on the thesis subject are mentioned. In the second part, basic definitions and theorems are explained. In the third chapter, definitions, theorems and results related to Lorentzian Consircular Structure manifolds are presented. In the fourth part, geometric properties such as distributions, integrability and geodesicity related to the division of the contact pseudo-slant submanifolds of the (LCS)n manifold are defined. Also, some results are obtained on the contact pseudo-slant product of the (LCS)n manifold. Finally, in the fifth chapter, the resulting results and recommendations are discussed.